piątek, 22 listopada 2024

Prezydent Andrzej Duda na Górze św. Anny

 autor: Marek Borawski/KPRP

Głowa Państwa przyjechała na Opolszczyznę aby uczcić 100. rocznicę III Powstania Śląskiego. Uroczystości z udziałem prezydenta odbyły się w obecności ograniczonej liczby gości.

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Na czele powstańczego zrywu stanął wtedy Wojciech Korfanty. Góra św. Anny to miejsce, gdzie odbyły się najkrwawsze walki, dlatego to właśnie tam zorganizowano uroczystości rocznicowe. Prezydent Andrzej Duda złożył hołd wszystkim powstańcom walczącym o Polskę.

prezydent
autor: AH
Chcę podkreślić wielką wagę tych uroczystości w całym szeregu aspektów. Te obchody stanowią ważny element 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To był nie tylko 1918 rok i nie tylko 11 listopada, kiedy Polska wraca na mapę Europy i świata.

Potrzeba było aż III zrywów powstańczych, po to, by ziemia na której zamieszkiwali ludzie mówiący mową polską a gwarą śląską, stała się częścią odradzającej się Rzeczypospolitej. Nie było łatwo, bo do Polski wracało także i Pomorze. Nie było łatwo, bo wszystko to było Polsce potrzebne, po to, aby mogła istnieć i aby mogła trwać i rozwijać się.

Góry Śląsk miał absolutnie fundamentalne znaczenie, jako kraina i region przemysłu, jako obszar zasobny w surowce, jako to miejsce, gdzie był najdynamiczniejszy rozwój gospodarczy i który rokował wielkimi nadziejami także na przyszły rozwój ekonomiczny. To był także region, w którym istniała tradycja ciężkiej pracy. To jest właśnie historia tamtych dni, której ważny element czcimy dzisiaj. 2 maja 100 lat temu wybuchło III i ostatnie powstanie śląskie. Czy najważniejsze? W skutkach może tak, ale nie można powiedzieć, że było ważniejsze niż dwa poprzednie. Było w swoim zarzewiu nieco inne. Dwa wcześniejsze były odpowiedzią na prześladowania i poczucie niesprawiedliwości. III powstanie miało już na celu ukształtowanie granicy.

Chwycono za broń, by rozstrzygnięcie podziału było uczciwe. To miejsce - Góra św. Anny ma dla tamtych wydarzeń znaczenie szczególne. To o tym miejscu i o walkach, które się tu toczyły powstały legendy, opowieści i pieśni chwały. To tutaj toczono najcięższe walki. To tutaj powstańcy śląscy własną piersią osłonili tamtą część, którą chcieli, aby została wcielona do Polski. Choć nie wszystko udało się wywalczyć, to co udało się odzyskać, było dla odradzającej się RP było wielkim skarbem.

Jako prezydent przybyłem tu, żeby hołd dla tych, którzy o Polskę i za Polskę walczyli.

Niech żyje Polska, niech żyje Śląsk!
Andrzej Duda, prezydent RP

W trakcie uroczystości nastąpiło również przekazanie 1 ze 100 tablic pamiątkowych „Miejsce Pamięci Powstań Śląskich” wykonanych z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Tablice trafią do opiekunów miejsc pamięci i miejscowości związanych z powstaniami śląskimi. Pierwszą z nich otrzymał Józef Swaczyna, starosta strzelecki, aby umiejscowić ją właśnie w okolicach pomnika „Czynu Powstańczego”.

 

prezydent_na_g_sw_Anny
autor: AH

Z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Śląskiego oraz Dnia Flagi odczytano także apel pamięci poległych. Na koniec uroczystości prezydent złożył pod pomnikiem „Czynu Powstańczego” wieniec od narodu.

prezydent_na_g_sw_Anny
autor: AH
prezydent_w_kosciele
autor: AH
prezydent_w_kosciele2
autor: AH
wizyta_prezydenta
autor: AH
autor: IT

Facebook