Patroni opolskich ulic. Święty Sebastian

Zapraszamy na kolejną odsłonę serii o patronach ulic w Opolu. Dziś przyjrzymy się postaci św. Sebastiana. Został on upamiętniony na jednym z placów w centrum naszego miasta.
Cała wiedza jaką mamy na temat tego świętego pochodzi z Opisu męczeństwa z 354 roku oraz komentarza św. Ambrożego z Mediolanu do Psalmu 118. Urodził się w 253 roku n.e. w Narbonie w dzisiejszej Francji. Jego ojciec miał pochodzić ze znakomitej rodziny urzędniczej. Staranne wychowanie i pozycja ojca zapewniły Sebastianowi drogę na dwór cesarski. Został tam przywódcą gwardii cesarza Marka Aurelego Probusa, a następnie dowódcą przybocznej straży samego Dioklecjana. Był lojalnym żołnierzem. Nie mógł jednak patrzeć z jakim okrucieństwem cesarz traktuje chrześcijan. Zwrócił więc mu uwagę, że takie okrucieństwo nie jest konieczne. Za ten komentarz zapłacił najwyższą cenę.
Dioklecjan kazał żołnierzom przywiązać go na środku pola i zabić strzałami z łuków. Tyle strzał tedy utkwiło w nim, że podobny był do jeża, a żołnierze przypuszczając, że już nie żyje, odeszli.

Według legendy św. Sebastian przetrwał tę egzekucję. Półumarłego odnalazła go niewiasta Irena i dzięki troskliwej opiece przywróciła mu zdrowie. Sebastian, gdy tylko powrócił do sił, miał ponownie udać się do cesarza i zwrócić mu uwagę na krzywdę jaką wyrządzał niewinnym wyznawcom Chrystusa. Wtedy Dioklecjan kazał go zatłuc pałkami, a jego ciało wrzucić do Cloaca Maxima, czyli do głównego kanału ściekowego w Rzymie. Wydobyła je stamtąd i pochowała ze czcią w rzymskich katakumbach niewiasta Lucyna. Był to prawdopodobnie rok 288.
Sebastian został uznany świętym za swoją męczeńską śmierć. W Polsce jego wspomnienie obchodzone jest 20 stycznia. Jest również uważany za patrona strażników miejskich.
autor: JZ
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji