Patroni opolskich ulic. Święty Sebastian
Zapraszamy na kolejną odsłonę serii o patronach ulic w Opolu. Dziś przyjrzymy się postaci św. Sebastiana. Został on upamiętniony na jednym z placów w centrum naszego miasta.
Cała wiedza jaką mamy na temat tego świętego pochodzi z Opisu męczeństwa z 354 roku oraz komentarza św. Ambrożego z Mediolanu do Psalmu 118. Urodził się w 253 roku n.e. w Narbonie w dzisiejszej Francji. Jego ojciec miał pochodzić ze znakomitej rodziny urzędniczej. Staranne wychowanie i pozycja ojca zapewniły Sebastianowi drogę na dwór cesarski. Został tam przywódcą gwardii cesarza Marka Aurelego Probusa, a następnie dowódcą przybocznej straży samego Dioklecjana. Był lojalnym żołnierzem. Nie mógł jednak patrzeć z jakim okrucieństwem cesarz traktuje chrześcijan. Zwrócił więc mu uwagę, że takie okrucieństwo nie jest konieczne. Za ten komentarz zapłacił najwyższą cenę.
Według legendy św. Sebastian przetrwał tę egzekucję. Półumarłego odnalazła go niewiasta Irena i dzięki troskliwej opiece przywróciła mu zdrowie. Sebastian, gdy tylko powrócił do sił, miał ponownie udać się do cesarza i zwrócić mu uwagę na krzywdę jaką wyrządzał niewinnym wyznawcom Chrystusa. Wtedy Dioklecjan kazał go zatłuc pałkami, a jego ciało wrzucić do Cloaca Maxima, czyli do głównego kanału ściekowego w Rzymie. Wydobyła je stamtąd i pochowała ze czcią w rzymskich katakumbach niewiasta Lucyna. Był to prawdopodobnie rok 288.
Sebastian został uznany świętym za swoją męczeńską śmierć. W Polsce jego wspomnienie obchodzone jest 20 stycznia. Jest również uważany za patrona strażników miejskich.
autor: JZ
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji