Pierwsza pomoc na wakacjach. Czy pamiętasz jej zasady?
Wypoczynek nad wodą to jedna z najbardziej popularnych form rekreacji w okresie letnim, jednak brak ostrożności i lekkomyślność mogą zakończyć się tragedią. Pamiętajmy, że nasza wiedza z zakresu pierwszej pomocy może uratować komuś życie.
Co roku w wyniku utonięcia ginie w Polsce kilkaset osób i to pomimo szeroko nagłaśnianych kampanii społecznych. Przyczyną jest nie tylko brak odpowiedzialności i nadmierne ryzyko, ale również… bierna postawa postronnych osób. Przebywając nad wodą starajmy się zatem obserwować otoczenie, w szczególności jeśli przebywamy na niestrzeżonej plaży. Skoki na główkę, zbyt dalekie odpłynięcie od brzegu czy korzystanie z kąpieli po spożyciu alkoholu przez innych plażowiczów, powinny wzmagać naszą czujność. Jeśli zauważamy, że ktoś zniknął pod wodą lub rozpaczliwie macha rękami i nie może utrzymać się na powierzchni – to interweniujmy bez chwili zawahania. Pamiętajmy, że osoba tonąca nie ma siły wołać o pomoc!
Natychmiast zwróćmy się o pomoc bezpośrednio do ratownika lub poinformujmy innych ludzi o zdarzeniu i zadzwońmy pod numer alarmowy:
WOPR – 601 100 100 lub 112 (dyspozytor przekieruje nas do odpowiednich jednostek wodnego pogotowia działających w okolicy),
Pogotowie – 999.
Jak ratować tonącego, kiedy czekamy na karetkę?
Nie ratujmy tonącego, który znajduje się blisko brzegu poprzez podanie dłoni – grozi to wciągnięciem do wody. Starajmy się wykorzystać sprzęt asekuracyjny, w ostateczności pomocna będzie nawet gałąź. W sytuacji, gdy poszkodowany wypłynął bardzo daleko, rozglądnijmy się w poszukiwaniu łódki lub innego sprzętu, który pomoże nam szybko do niego dotrzeć. Samodzielne podpływanie do potrzebującego i holowanie go do brzegu to ostateczność. W takich przypadkach często dochodzi do podwójnych utonięć.
Jeśli mimo to zdecydujemy się płynąć do tonącego to pamiętajmy, aby dla własnego bezpieczeństwa zatrzymać się poza zasięgiem jego ramion i starać się go uspokoić. Gdy nie jest to możliwe, trzeba taką osobę obezwładnić i doholować do brzegu. Pamiętajmy! Jeśli poszkodowany nie oddycha, należy od razu rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.
Pierwszą pomoc należy kontynuować po wyciągnięciu potrzebującego na brzeg, aż do czasu przyjazdu służb ratowniczych. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, połóżmy go na plecach, odchylmy lekko głowę do tyłu i oczyśćmy palcem jamę ustną z ewentualnych zanieczyszczeń. Kolejno, przez 10 sekund sprawdzajmy oddech, zbliżając ucho do ust leżącego i obserwując ruch klatki piersiowej. Jeśli osoba nie oddycha rozpocznijmy masaż serca: skrzyżowane dłonie połóżmy na mostku i wykonajmy ok. 30 uciśnięć (uciski należy wykonywać na wyprostowanych łokciach, mając barki lekko wysunięte do przodu. W przypadku osób dorosłych muszą to być mocne uciski nasadą dłoni, natomiast w przypadku dzieci i niemowląt masaż serca wykonuje się odpowiednio, jedną dłonią i dwoma palcami). Następnie wykonajmy 5 wdechów. Jeśli po 10 sekundach nie wróci prawidłowy oddech należy powtarzać czynność w cyklu: 2 wdechy i 30 uciśnięć. W momencie, gdy poszkodowany będzie już mógł samodzielnie oddychać, trzeba położyć go w pozycji bocznej i okryć kocem, suchym ręcznikiem lub ubraniami i zaczekać na przybycie pogotowia.
Od nadmiaru słońca możemy nabawić się udaru
Nad wodą narażeni jesteśmy także na inne niebezpieczeństwo, które stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego życia – udar słoneczny. Jest on wynikiem zbyt długiej ekspozycji na słońce, w wyniku której dochodzi do przegrzania organizmu. Podczas udaru słonecznego podnosi się ciśnienie krwi, puls przyspiesza, a temperatura ciała wzrasta, czasem przekraczając 39-40 stopni Celsjusza. Do objawów należą: gorąca i sucha skóra, z widocznymi bąblami, ból głowy, drgawki, biegunka, zaburzenia świadomości (majaczenie, omdlenie, itp.). W takiej sytuacji natychmiast trzeba zadzwonić po pogotowie ratunkowe, a poszkodowanego przenieść w klimatyzowane/zacienione miejsce i schładzać np. poprzez obłożenie tkaninami nasączonymi chłodną wodą. Trzeba pamiętać, że zbyt zimne okłady mogą przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.
Wybierając się na kąpielisko należy pamiętać o nakryciu głowy, kremie z filtrem, okularach przeciwsłonecznych, wodzie i ochronie przed gorącym słońcem. Nie wolno opalać się w godzinach, kiedy słońce świeci najmocniej. Co jakiś czas trzeba też schodzić w cień, by organizm miał szansę się schłodzić. Chronić przed nadmiernym słońcem należy w szczególności niemowlęta, dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne, które powinny przebywać pod stałą opieką.
Pamiętajmy, że w przypadku wyżej opisanych sytuacji należy działać szybko i zdecydowanie. W pierwszej kolejności dzwoniąc pod numer alarmowy, udzielając wszystkich informacji i rozłączając się dopiero wówczas, gdy otrzymaliśmy jasny komunikat od dyspozytora. Pozostańmy na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu pogotowia. Nasze zaangażowanie może uratować życie!
autor: JM
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji