KFPP już za miesiąc. Obejrzymy go bez parasolek?
Od 3 września przez 4 dni z opolskiego amfiteatru płynąć będą największe, polskie przeboje. Krajowy Festiwal Piosenki Polski odbędzie się już 58. raz! Tradycją jest, że w czasie festiwalu pada deszcz. Czy znowu tak będzie?
Szalone lata 60-te
Zaczęło się dokładnie w 1963 roku. Nikt chyba nie spodziewał się wtedy, że Opole zapisze się na kartach historii polskiej muzyki rozrywkowej jako miejsce, gdzie rodziły się prawdziwe gwiazdy estrady i przeboje, które bez problemów nucą kolejne pokolenia. Bo kto nie zna „O mnie się nie martw” Kasi Sobczyk, „Zegarmistrza Światła” Tadeusza Woźniaka, czy „Tyle słońca w całym mieście” Anny Jantar? Na deskach opolskiego amfiteatru debiutowała czołówka najlepszych polskich artystów, między innymi Zbigniew Wodecki, Michał Bajor (miał jedynie 16 lat), Hanna Banaszak i zespół Bajm.
Wszystko przez Papę Musioła
To z inicjatywy wieloletniego włodarza miasta, Karola Musioła, zwanego przez mieszkańców „Papą”, został wybudowany opolski amfiteatr. To także on, przy wsparciu dziennikarzy Polskiego Radia zorganizował I Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu i zrobił to z przytupem. W świeżo wybudowanym obiekcie odbyło się wtedy 15 koncertów, a widzowie usłyszeli aż 102 wykonawców! Żywiołowo reagująca publiczność tak zjednała sobie krytyków i muzyków, że od tamtego czasu Opole nazywane jest Stolicą Polskiej Piosenki.
Ciągle pada…
Choć festiwal zwykle odbywa się w czerwcu, pogoda lubi płatać widzom figle. Najczęściej oglądają oni występy artystów… chowając się pod parasolami przed rzęsistym deszczem. Oberwania chmury i burze to stały krajobraz opolskiego festiwalu. Tym razem koncerty odbędą się wyjątkowo we wrześniu za sprawą obostrzeń, które uniemożliwiały do niedawna organizowanie koncertów. Ale to nie pierwszy raz, gdy Opole wita artystów po letnim sezonie. Podobnie było między innymi w 2017 r., kiedy organizatorzy imprezy – Miasto Opole i TVP nie mogli dojść do porozumienia i termin został przesunięty. Czy wrześniowa data koncertów uchroni widzów od ulew? Przekonamy się za kilka tygodni.
Opole uczci Krzysztofa Krawczyka
Tegoroczny festiwal potrwa 4 dni. Organizatorami są Miasto Opole i Telewizja Polska. Widzowie, zgromadzeni w amfiteatrze i przed telewizorami usłyszą tradycyjnie koncerty „Premier” i „Debiutów”. W sobotę, 4 września zorganizowany będzie koncert „Wielkie przeboje małego ekranu” z największymi hitami TVP. W niedzielę można będzie usłyszeć największe przeboje zmarłego w tym roku Krzysztofa Krawczyka w nietuzinkowych aranżacjach. Jeden z wieczorów organizatorzy poświęcą piosence literackiej.
Wiadomo już, że 58. KFPP zakończy 6 września koncert muzyki alternatywnej z benefisami zespołów Tie Break i Luxtorpeda. Tajemnicą natomiast są nadal nazwiska gwiazd, które pojawią się w tegorocznych koncertach. Organizatorzy z podaniem listy wykonawców czekają na koniec sierpnia.
autor: SI
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji