środa, 6 lipca 2022

Abp Alfons Nossol obchodzi dziś 65. rocznicę święceń kapłańskich

 fot. Radio Doxa

23 czerwca 1957 roku Alfons Nossol przyjął święcenia z rąk ówczesnego administratora apostolskiego w Opolu biskupa Franciszka Jopa. Jak mówił w jednym z wywiadów udzielonych Radiu Doxa to był dzień, którego nie da się zapomnieć.

Tęsknota za kapłaństwem była solidnie umotywowana i całe młode życie było na to ukierunkowane. Wtedy same święcenia kapłańskie były realizacją tego przekonania, że jeżeli się je otrzymuje można mniemać, iż jest się ich godnym.
bp Alfons Nossol, biskup senior

Niemal dokładnie 20 lat później przyjął święcenia biskupie z rąk prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego. Do roku 2009 był biskupem opolskim. W 1999 roku otrzymał ad personam godność arcybiskupa.

Za czasów swojej posługi jako Ordynariusz Opolski Alfons Nossol powołał do życia w 1977 Diecezjalny Instytut Teologiczno-Pastoralny w Opolu, stanowiący filię Wydziału Teologicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Udało się też utworzyć Radio Diecezjalne, Dom Księży Emerytów, oraz Diecezjalny Oddział Caritas.

W latach 2002-2005 przeprowadził I Synod Diecezji Opolskiej, powołał Diecezjalną Radę Kapłańską i Duszpasterską. Jest doktorem Honoris Causa Uniwersytetów w Opolu, Moguncji, Ołomuńcu  Münsterze, Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Źródło: Radio Doxa/Sebastian Pec/ diecezja opolska
Autor: GP

Facebook