środa, 21 kwietnia 2021

Akt erekcyjny pod budowę Pomologii wmurowany!

 autor: Sylwester Koral/UO

W Opolu i w Prószkowie powstaje Międzynarodowe Centrum Badawczo-Rozwojowe na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Obok budynków Uniwersytetu Opolskiego budują się nowoczesne laboratoria.

Ozdobna tuba z dokumentem podpisanym przez rektora Uniwersytetu Opolskiego, marszałka regionu, kanclerza UO i prezesa firmy Techbud została dziś uroczyście wmurowana. W budynku przy ul. Oleskiej powstaje jedna z części Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Pomologia.

To ogromna satysfakcja, że słowo zamienia się w ciało. Podpisujemy akt erekcyjny w niemal sześć lat od dnia, gdy przedstawialiśmy nasze pierwsze pomysły dotyczące projektu realizowanego na bazie prószkowskiej pomologii. Z czasem musieliśmy zweryfikować plany z różnych względów. W zeszłym roku udało nam się jednak wyłonić wykonawcę i przystąpić do realizacji projektu, a dziś jesteśmy na budowie laboratorium badawczego opolskiej części inwestycji. W Prószkowie także trwa już budowa. Projekt Pomologia jest więc w fazie inwestycyjnej i jest początkiem zagospodarowania całej przestrzeni, którą widzimy wokół, a gdzie z czasem powstanie m.in. obiekt dla naszych informatyków i stołówka studencka.
prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego
To symboliczny moment i bardzo się cieszę, że spotykamy się na placu budowy. Tę chwile poprzedziło kilka lat pracy w dokumentach, w wytycznych, we wskaźnikach, planach, kosztorysach… To była mozolna, ale niezwykle ważna i trudna praca, bowiem projekty naukowo-badawcze finansowane z funduszy europejskich, a takim jest projekt Pomologia, wymagają pozyskania partnerów po stronie gospodarczej, pozyskania naukowców, zdefiniowania celów, jakie chcemy osiągnąć w pracy naukowo-badawczej. Warto dodać, że dla regionu opolskiego ten projekt, realizowany z myślą o rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym jest niezwykle ważny. Jestem bardzo wdzięczny, że rektor prof. Marek Masnyk wraz ze swoimi współpracownikami podjęli się tego dzieła i że razem możemy stworzyć coś naprawdę ważnego i potrzebnego.
Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego

Jeden egzemplarz aktu erekcyjnego wmurowano w fundament budynku przy ulicy Oleskiej, jeden zawiśnie w przyszłości w jego wnętrzu, a kolejny znajdzie swoje miejsce w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego.

Reaktywacja Pomologii to projekt o którym mówi się od lat. W końcu można dostrzec efekty tych długoletnich starań o powstanie centrum. Uniwersytet Opolski realizuje inwestycję z władzami samorządowymi Prószkowa, gdzie powstaje Międzynarodowe Centrum Badawczo – Rozwojowe na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Centrum ma powstać na tzw. pomologii, czyli na zaniedbanych od lat terenach po dawnym prószkowskim Zespole Szkół Przyrodniczych. Druga, badawcza część, powstaje właśnie na terenie kampusu UO przy ul. Oleskiej, gdzie znajdą się specjalistyczne laboratoria.

Cały projekt zakłada powstanie m.in. laboratoriów wykonujących płatne badania dla firm z branży rolno-spożywczej z zakresu: toksykologii, ekotoksykologii, gleboznawstwa czy rolnictwa precyzyjnego. W Prószkowie znajdą się też poletka doświadczalne, ścieżki edukacyjne oraz przestrzeń do organizacji wydarzeń związanych z rolnictwem np. targów.

Przedsięwzięcie o wartości 42 mln zł finansują: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego, oraz Uniwersytet Opolski.

akt_erekcyjny_pomologia
autor: Sylwester Koral/UO
akt_erekcyjny_pomologia
autor: Sylwester Koral/UO
akt_erekcyjny_pomologia
autor: Sylwester Koral/UO
budowa_pomologii_opole
autor: Sylwester Koral/UO
źródło: UO/IT

Gość w kawiarence

Facebook