czwartek, 19 maja 2022

Pomoc Ukrainie. допоможіть Україні

 fot. ŁK

W Opolu, podobnie jak w całym kraju, Polacy ruszyli z inicjatywą pomocy zaatakowanej Ukrainie. W tym artykule, który będzie na bieżąco aktualizowany, znajdą Państwo informacje dotyczące sprawdzonych inicjatyw organizowanych przez instytucje i oddolne grupy.

Przypominamy również, że polecamy odwiedzenie strony, która ma za zadanie pomóc w koordynacji akcji pomocowych. Jeżeli decydujecie się na inną formę pomocy, pamiętajcie, zanim prześlecie pieniądze, sprawdźcie organizatora przedsięwzięcia. Uważajcie na oszustów.

 

Punkt pomocy osobom w stresie i stanach postresowych/  Дорогі друзі!

Wojewódzki Urząd Pracy uruchomił infolinię dla pracodawców, którzy mogą dowiedzieć się o wszystkich potrzebnych rzeczach, które wiążą się z zatrudnieniem obywateli Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Infolinia dostępna pod numerem 534 032 047 w godzinach od 8:00 do 15:00.

8.03.2022 – Wtorek

 

 • Польська мова для жінок і дітей з України! Język polski dla kobiet i dzieci z Ukrainy!
 • W szpitalu przy ulicy Wodociągowej prowadzona jest zbiórka rzeczy. Przynosić można plecaki, latarki, karimaty, śpiwory, które następnie zostaną przekazane do Lwowa.

Miejsce, gdzie można zostawić wyżej wymienione sprzęty ulokowane jest przy wejściu do ośrodka.

2.02.2022 – Środa

 • Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury Xaverianum zadeklarował kilka form pomocy Ukraińcom: duchową, finansową, materialną i inną – w zależności od potrzeby. Ponadto, w każdy piątek w siedzibie duszpasterstwa w godzinach 15-18 zorganizowane będzie miejsce spotkania dla matek i dzieci, w trakcie których przygotowane będą gry i zabawy dla dzieci, a dla mam spotkanie przy kawie i herbacie.
Kochani Przyjaciele, trwająca wojna w Ukrainie wzbudziła w naszych sercach chęć pomocy i konkretnego działania. Chcemy pomagać i zapraszamy do działania, w które możemy włączyć się wszyscy razem.
DA Xaverianum i Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury "Xaverianum" dołącza do pomocy uchodźcom z Ukrainy.
Form pomocy jest kilka:

DUCHOWA Dzisiaj 2 marca, odpowiadając na zachętę papieża Franciszka, będziemy trwać na modlitwie i poście w intencji pokoju na świecie. Przyłączcie się na miarę swoich możliwości i w formie jaką uznacie za stosowną. Dzisiejsza Popielcowa "Dwudziestka" będzie w int. o pokój i pojednanie w Ukrainie

FINANSOWA Dzisiaj 2 marca, we wszystkich kościołach w Polsce zbierane są ofiary na pomoc dla Ukrainy. Jeśli chcecie pomóc, możecie w ten sposób włączyć się w pomoc

MATERIALNA - Chcemy pomagać uchodźcom, którzy dotarli do Opola. W naszym Ośrodku otwarte będzie miejsce spotkań dla dzieci i matek. Otwarty będzie w każdy piątek w g. 15:00-18:00. Jeśli chcecie przekazać jakieś zabawki, żywność o długim terminie ważności lub upiec ciasto i nim się podzielić to prosimy się z nami skontaktować. W razie pojawienia się konkretnych potrzeb zwrócimy się do was z prośbą o pomoc.
Zbiórka potrwa od piątku 4 marca do odwołania.

INNA Jeśli macie kolegów i koleżanki z Ukrainy, którzy studiują razem z wami na uczelniach opolskich, to pamiętajcie o nich i pomóżcie im dotrzeć do nas, byśmy mogli im udzielić pomocy, jakiej potrzebują. Wszelkie pytania i wątpliwości kierujcie do osób odpowiedzialnych za koordynację naszej akcji: Maria Plota i o. Jacek Drabik SJ
Treść zamieszczona na facebooku D.A. Xaverianum
Pomoc_Xaverianum
źródło: Facebook.com/ D.A. Xaverianum
 • Dzisiaj w Środę Popielcową, podobnie jak w minioną niedzielę (27.02), diecezja opolska organizuje we wszystkich kościołach kwestę. Za pośrednictwem Caritas pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc zarówno na Ukrainie, jak i przybywającym do nas uchodźcom.

1.02.2022 – Wtorek

 • Chorągiew Opolska ZHP w porozumieniu z ukraińskimi skautami z Płasta do 3 marca przeprowadza zbiórkę leków w opolskich miastach.
 • Do akcji pomocy Ukraińcom dołącza Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, który informuje na swojej stronie o bezpłatnej specjalistycznej pomocy medycznej dla uchodźców z Ukrainy. Więcej informacji pod numerem telefonu: 603 566 439. Punkt informacyjny i Punkt szczepień czynny w godz. 7.30 – 15.00. W nagłych przypadkach można zwrócić się na SOR.
"Університетська Клінічна Лікарня у м. Ополе надає безкоштовну спеціалізовану медичну допомогу біженцям з України

Інформацію можна отримати за наступними номером телефону:

603 566 439 – Інформаційний пункт та Пункт вакцинації (з 7.30 до 15.00)

У екстрених випадках слід звертатися за допомогою до Відділення невідкладної допомоги лікарні."
Informacja jest wystosowana również w j. ukraińskim

28.02.2022 – Poniedziałek

 • Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu organizują zbiórkę produktów spożywczych, napojów, środków czystości, środków opatrunkowych i artykułów szkolnych, które przekażą do Ukrainy za pośrednictwem Duszpasterza Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Lwowskiej ks. Krzysztofa Panasowca. Zbiórka trwa do 11.03.2022 r.
 • Femmina Centrum Medyczne dla kobiet posiadających status uchodźcy oferuje nieodpłatne wizyty ginekologiczne w ośrodku.
 • Bank Żywności w Opolu deklaruje udostępnienie swojej powierzchni magazynowej, w celu przechowywania w nim żywności o dłuższym terminie do spożycia.
 • Infolinia dot. uchodźców z Ukrainy prowadzona przez pracowników Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

27.02.2022 – Niedziela

 • Opolska Drużyna Wędrowników w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Odra – Niemen organizuje zbiórkę artykułów żywnościowych, medycznych, higienicznych oraz odzieży.  Od 28.02 do 13.03  dary można składać w Harcówce ZHR Willi Skauta ul. Jagiellonów 72 w Opolu w godzinach 17-19. Szczegółowa lista w odnośniku poniżej.
 • Na facebooku powstaje wiele grup, takie jak  Opole dla Ukrainy i Opolskie dla Ukrainy   w których użytkownicy informują siebie nawzajem o akcjach pomocowych oraz oferują swoją pomoc.

26.02.2022 – Sobota

Zaproszenie do kawiarni

Baner San Sebastian

Odwiedź San Sebastian, kameralną kawiarnię w centrum Opola. Spróbuj naszej kawy, ciast i przepysznych lodów rzemieślniczych!

Facebook