Baner reklamowy dla PPP
niedziela, 28 listopada 2021

Blockchain w biznesie może stać się tak powszechny jak maile

  • Według ekspertów, blockchain w ciągu dekady zmieni sposób działania przedsiębiorstw w niemal wszystkich branżach.

 

  • Technologia pomoże identyfikować i lokalizować produkty, określać ich autentyczność, zabezpieczać systemy, a nawet pomagać w optymalizacji łańcuchów dostaw i logistyce.

 

  • Blockchainem zainteresował się Parlament Europejski, który wydał specjalną rezolucję w sprawie wykorzystania tej technologii do przesyłania pieniędzy z pominięciem banków.

Technologia blockchain, czyli po polsku technologia łańcuchów bloków, to z technicznego punktu widzenia zdecentralizowana struktura danych, w której przechowywane są różnego rodzaju informacje. Z punktu widzenia użytkownika, możemy mówić o rozproszonym rejestrze, który różni się od tradycyjnej bazy danych w wielu aspektach. W przypadku blockchainu dane przechowywane są nie na jednym, centralnym serwerze, ale w węzłach, które komunikują się ze sobą za pomocą protokołu. Z tego względu blockchain bywa nazywany „internetem 3.0” i znajduje zastosowanie w internecie rzeczy.

Mimo wielu zalet w porównaniu z bazami danych są zastosowania, w których bazy sprawdzą się lepiej od technologii łańcuchów blokowych. Dlatego, decydując się na wprowadzenie blockchainu, warto dokładnie przeanalizować, w których miejscach systemu jest szansa na jego usprawnienie, a gdzie lepiej pozostawić starsze rozwiązania. Z drugiej strony, dobrze przygotowane wdrożenie technologii blockchain w przedsiębiorstwie może przynieść korzyść w postaci przewag konkurencyjnych wobec innych uczestników rynku. W praktyce oba rozwiązania mogą się uzupełniać, koegzystując w jednym środowisku.

Hyperledger

Warto tu przywołać blockchainową inicjatywę powołaną w 2015 roku przez Linux Foundation, w którą zaangażowało się ponad 270 firm i instytucji. Wśród nich znalazły się takie przedsiębiorstwa jak m.in. IBM, Intel, J.P. Morgan, NEC, Deutsche Bank, Airbus, Deloitte czy Capgemini. Platforma Hyperledger oferuje kilkanaście projektów open-source, które są rozwijane w różnych językach programowania (m.in. Go, C++, Java i JavaScript). Dla przykładu, od 2017 roku IBM wykorzystał projekt Hyperledger Fabric do stworzenia platformy dla chińskiego koncernu farmaceutycznego Sichuan Hejia przeznaczonej do dystrybucji leków.

Platforma Hyperledger została też wykorzystana przez IBM we współpracy z holenderską firmą energetyczną TenneT do stworzenia rozproszonego systemu zarządzania energią elektryczną w Niemczech i Holandii. System jest znacznie bardziej odporny na zaniki zasilania i awarie niż tradycyjne rozwiązania oparte na centralnie zarządzanej sieci przesyłowej. W przypadku kiedy następuje awaria jednego z węzłów sieci, energię elektryczną dostarczana się z przydomowych baterii przyłączonych do sieci i kolektorów fotowoltaicznych. W podobnym celu wykorzystywane są baterie samochodów elektrycznych. Użytkownicy takich aut, jak i przydomowych instalacji mogą dodatkowo zarabiać na magazynowaniu energii, a blockchainowe rozwiązanie zabezpieczy przed skutkami potencjalnego ataku na sieć energetyczną.

Obecnie potencjał technologii blockchain dostrzegły już duże firmy z różnych branż działających na rynku. Jednak jak wynika z raportu Gartnera na temat łańcuchów blokowych, pomimo sukcesów pierwszych zastosowań komercyjnych, ta technologia ciągle ma niewykorzystany potencjał. Trudno się niekiedy dziwić zachowawczemu podejściu i przezorności, co przejawia się w budowaniu przez firmy prywatnych sieci blockchain, które czasem po prostu są jedynie rozszerzeniem istniejących relacyjnych baz danych. Tymczasem prawdziwy potencjał tej technologii można dostrzec dopiero przy efekcie skali, po upowszechnieniu się blockchainu także wśród mniejszych firm, a także zwykłych użytkowników.

Blockchain jak maile?

Aby lepiej zrozumieć, o co chodzi, można posłużyć się analogią poczty elektronicznej. Pomimo, że mail ma 50 lat, e-poczta w biznesie zaczęła być używana na szeroką skalę dopiero w latach 90 ubiegłego wieku, kiedy protokoły poczty elektronicznej, jak i inne usługi sieciowe zostały udostępnione do publicznych i komercyjnych zastosowań. Wcześniej wiadomości przesyłano w ten sposób jedynie w zamkniętych sieciach. Pełen potencjał technologii, używanej dziś przez większość firm, instytucji i użytkowników indywidualnych, pojawił się dopiero, kiedy stało się możliwe przesyłanie wiadomości pomiędzy różnymi sieciami.

Podobnie może być w przypadku blockchainu i rozproszonych rejestrów. W tym wypadku efekt skali ma szanse zaznaczyć się w kolejnych latach, kiedy z rozproszonych rejestrów zaczną korzystać kolejne branże. Niebagatelne znaczenie będzie miał rozwój infrastruktury sieciowej, w tym sieci 5G, która pozwoli m.in. na szybkie komunikowanie się różnych węzłów sieci blockchain.

Więcej o wykorzystaniu rozproszonych rejestrów w przedsiębiorstwach, szczególnie przemysłowych, piszemy w portalu PrzemyslPrzyszlosci.gov.pl.

źródło: artykuł sponsorowany przez Platformę Przemysłu Przyszłości

Gość w kawiarence

Facebook