Baner reklamowy dla PPP
niedziela, 28 listopada 2021

Byli studenci UO i rodzina pracownika uczelni są już w Polsce

 fot: ŁK

Udało się ewakuować 16 z 18 osób, o których przylot z Afganistanu walczyli pracownicy Uniwersytetu Opolskiego. Akcja ratunkowa była bardzo trudną operacją logistyczną.

Jak podaje TVN24, wszystkie 16 osób szczęśliwie wylądowało już w Polsce. O ratunek dla nich od kilku dni zabiegali pracownicy Uniwersytetu Opolskiego. Władze uczelni zwróciły się z apelem do Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Obrony. W działania włączyli się także politycy i osoby prywatne. Akcję ze strony UO organizowała Halina Palmer-Piestrak, szefowa biura międzynarodowego UO.

Jesteśmy jedyną uczelnią w  Polsce, która współpracuje z Afganistanem w ramach Programu Erasmus+ i nie wyobrażam sobie, byśmy mogli pozostać obojętni na to, co dzieje się teraz w tym kraju.
Halina Palmer-Piestrak, koordynatorka uczelniana Programu Erasmus+ na UO

Sytuacja w Afganistanie jest bardzo trudna. Po wycofaniu się z tego kraju amerykańskich żołnierzy, talibowie szybko opanowali największe miasta i przejęli władzę. Dramatyczne obrazki z lotniska w Kabulu obiegły cały świat. Pracownikom i władzom uczelni zależało na ewakuacji z Afganistanu byłych żaków, którzy studiowali w Opolu w ramach programu Erasmus w latach 2016-2018 oraz rodziny Afgańczyka, pracownika Uniwersytetu Opolskiego. Najtrudniejszą i najbardziej niebezpieczną częścią misji było dostanie się na lotnisko w Kabulu. W sobotę wieczorem polskiego czasu część grupy odleciała do Uzbekistanu. Druga część miała czekać na kolejny samolot, ale wiadomo było, że już są bezpieczni.

Władze Uniwersytetu Opolskiego są w stałym kontakcie z polskimi służbami. Ewakuowanym na pewno będzie potrzebna wszechstronna pomoc. Uniwersytet Opolski jako jedyna uczelnia w Polsce współpracuje z uczelniami z Afganistanu w ramach Programu Erasmus+. W latach akademickich 2016-2019 UO współpracowało z 5 uczelniami afgańskimi: Taj Institute of Higher Education, Salam University, Kabul University, Rana University, Kardan University.

źródło: Uniwersytet Opolski/IT

Gość w kawiarence

Facebook