Plac Sebastiana 7
wtorek, 4 października 2022

Cała Polska w żółtej strefie. Dobowy przyrost zakażeń przekroczył 4 tys. przypadków

 źródło: Krystian Maj/KPRM

Od soboty 10 października zasłanianie ust i nosa obowiązkowe już w każdym zakątku kraju. Cała Polska stanie się żółtą strefą z wyłączeniem obszarów z ogniskami koronawirusa. Te staną się czerwone. To 32 powiaty i 6 miast: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin. W każdym województwie powołano także specjalny szpital koordynacyjny.

Ponad 4200 nowych i potwierdzonych zakażeń koronawirusem w kraju i niemal 90 w regionie. To ostatni, dobowy bilans opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia. Już raczej nie ma wątpliwości, że zarówno Polska jak i cała Europa zmagają się z drugą falą pandemii.

Dziś mieliśmy rekordowy przyrost zakażeń o ok. 30% więcej niż dnia poprzedniego. Zmarło 76 osób. W przypadku takiej dynamiki, podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło co trzy dni. Chcemy, żeby doszło do wypłaszczenia tej liczby, dlatego chcemy zastosować podobną strategię, ale w innych okolicznościach. To oznacza, że w całym kraju będziemy mieli obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, także w komunikacji miejskiej. Jedną z przyczyn jest fakt, że już dzisiaj jedna trzecia kraju znajdowałaby się w strefie żółtej. Musimy wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju. Takie rozwiązania wprowadzają także sąsiednie kraje. To pozwoli spowolnić rozszerzenie się koronawirusa.
Mateusz Morawiecki, premier

Wedle tych założeń, niezależnie od zachowanej odległości 1,5 m między osobami, na obszarze czerwonym i żółtym będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. W przypadku zwolnienia z tego obowiązku, trzeba będzie przy sobie stosowne zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Takiego dokumentu może od nas zażądać funkcjonariusz policji lub straży miejskiej. Bez maseczki będzie można wyjść natomiast do lasu, parku czy ogrodu botanicznego. Do odwołania zakazane jest prowadzenie dyskotek i klubów nocnych, ale także działalności, która polega na wynajęciu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych zamkniętych przestrzeniach. Co do imprez rodzinnych, to od 17 października wesela i inne uroczystości, będą odbywały przy ograniczeniach 75 osób w strefie żółtej i 50 w czerwonej.

Tak przedstawia się nowa mapa żółtych i czerwonych stref:

Mapa żółtych i czerwonych stref w Polsce, źródło: Ministerstwo Zdrowia

W związku z dużym przyrostem zachorowań, minister zdrowia poinformował, że baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 zostanie powiększona o około 4 tysiące łóżek. Decyzjami wojewodów powstanie 16 szpitali koordynacyjnych. W województwie opolskim taką rolę będzie pełnił Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Szpitale koordynujące walkę z pandemią koronawirusa w Polsce, źródło: KPRM

Facebook