Chcą zwiększyć dzietność w gminach

Niekorzystne tendencje demograficzne w regionie ma odwrócić pilotażowy projekt. Umowę w tej sprawie podpisali dziś wicewojewoda opolski i przedstawiciel Instytutu Pokolenia.
Program wykorzystuje czeskie doświadczenia, polegające na zmianie podejścia do demografii. Polega on na tym, że nie skupiamy się na wskaźnikach samych w sobie, ale na zapewnieniu odpowiedniego otoczenia. Badania pokazują, że takie zmiany mają pozytywny wpływ na wzrost dzietności. Chodzi przede wszystkim o tworzenie w ludziach poczucia bezpieczeństwa, szczęścia i radości.
Dzietność jest wynikiem wielu działań, ale przede wszystkim efektem szczęścia w rodzinie. Jeżeli rodzina ma zapewnione dobre warunki bytowania i poczucie bezpieczeństwo, to dzieci w takiej rodzinie prędzej czy później się pojawią. Założeniem tego programu jest odwrócenie piramidy polegającej na tym, że zamiast jako włodarze gminy myśleć o zadaniach, trzeba pomyśleć o ludziach i do tego dostosować realizowane działania.
Na początku w projekcie pilotażowym udział wezmą dwa samorządy województwa opolskiego. Zostaną one wyłonione po zakończeniu seminarium dla samorządowców pn. „Rozwój Rodzina Demokracja”, które odbywa się w Urzędzie Wojewódzkim.
Źródło: Radio Doxa/ Katarzyna Żurawska-Leśków
Najnowsze artykuły
- Ponad 900 tysięcy złotych z budżetu województwa na projekty instytucji kultury
- Krótkie terminy na badanie tomografem w Opolu
- Piastonalia 2025 – co w programie
- Opolscy policjanci podsumowali długi weekend majowy
- „Młoda Scena NCPP”- konkurs dla młodych artystów. Sprawdź, jakie nagrody czekają uczestników