poniedziałek, 8 marca 2021

Choroba, która zabija. Obchodzimy dzień walki z depresją

 Źródło: Pixabay

Depresja jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób naszych czasów. 23 lutego nie tylko głośno mówi się o jej istnieniu, ale także o tym jak z nią walczyć i jak pomagać tym, którzy się z nią zmagają.

Statystyki są zatrważające. Na całym świecie na depresję choruje około 350 mln osób. W samej Unii Europejskiej 40 milionów. W Polsce liczba ta wynosi około 1,5 mln. Niestety, jak wynika z badań w społeczeństwie jest nadal duża obawa przez skorzystaniem z fachowej pomocy. Wizyta u psychiatry lub psychologa to dla większości chorych powód do wstydu, dlatego z usług specjalistów korzysta jedynie 1/3 potrzebujących.

Problemem jest też słaby dostęp do specjalistów. Konsultacji medycznych w 2019 r. na terenie województwa opolskiego udzieliło 55 lekarzy-specjalistów i 118 psychologów. Przyjmowali oni pacjentów w 4 szpitalach specjalistycznych, 6 oddziałach psychiatrycznych w szpitalach ogólnych i 44 poradniach zdrowia psychicznego.

Dzień walki z depresją
Źródło: Urząd Statystyczny w Opolu

Wróg, którego trudno zdefiniować

Dlaczego depresja jest aż tak groźna? Przede wszystkim dlatego, że często skutkuje odebraniem sobie życia przez chorego. W 2014 roku w Polsce zanotowano ponad 6100 takich przypadków. Osoby postronne często utożsamiają ją ze smutkiem nie mogąc zrozumieć, dlaczego osoba chora nie potrafi sobie z nim poradzić. W rzeczywistości depresja to zespół objawów o różnym stopniu nasilenia. Osoba cierpiąca z jej powodu czuje się bezwartościowa, źle ocenia swoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Doświadcza długotrwałego obniżenia nastroju z towarzyszącym uczuciem rozdrażnienia, pustki, zobojętnieniem i wszechogarniającego smutku Specjaliści zgodnie twierdzą, że jest to dla nich źródło niewyobrażalnego cierpienia. Depresja to choroba całej rodziny. Odbiera ona często matkę dzieciom, mężów żonom, czy przyjaciela kolegom. Chory stopniowo wycofuje się z życia społecznego, nie mając siły na podjęcie najprostszych aktywności.

Potrzebujesz wsparcia? Nie wstydź się poprosić o pomoc!

Depresję można wyleczyć na każdym etapie jej trwania. Lekarze zgodnie twierdzą, że podstawą jest właściwy dobór środków farmakologicznych, z równoległym prowadzeniem psychoterapii. Dużą rolę może odegrać także środowisko chorego. Dzisiejszy dzień motywuje, aby rozejrzeć się wokół i zadać sobie pytanie, czy naszemu koledze z pracy, żonie, czy synowi nie jest potrzebna specjalistyczna pomoc, o którą sam nie ma siły się zwrócić. Może warto pomóc im zrobić ten pierwszy, najważniejszy krok?

Z okazji dnia walki z depresją udostępniono także Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji. Dzwoniąc pod numer 22 594 91 00 można skorzystać z porady lekarza-psychiatry. Pomoc można uzyskać do 26 lutego w godzinach 17:00-19:00.

Źródło: spartanska.pl/MEiN/SI

 

Gość w kawiarence

Facebook