sobota, 24 lutego 2024

Co ze Wszystkimi Świętymi? Jest postanowienie opolskiego biskupa

 źródło:goszka/pixabay

Za niespełna półtora tygodnia będziemy obchodzić Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Pierwszy raz to będzie wyjątkowo skromne świętowanie i w mocno ograniczonym gronie. Biskup opolski Andrzej Czaja wydał dekret w sprawie organizacji świąt w zgodzie z zaleceniami rządowymi.

Epidemiolodzy obawiają się, że tłumy wiernych na cmentarzach wywołałyby olbrzymi wzrost zakażeń koronawirusem. Kościół respektuje te zalecenia, dlatego ordynariusz opolski wydał kolejny dekret i wskazówki jak obchodzić Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.

1. Na cmentarzach w czasie sprawowania kultu religijnego nie wyznacza się limitu osób, lecz obowiązuje zasada dystansowania się na odległość nie mniejszą niż 1,5 m oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa.

2. W związku z powyższym, roztropnemu rozeznaniu duszpasterzy pozostawiam organizację Mszy świętej na cmentarzu tam, gdzie jest taki zwyczaj. Msza święta może się odbyć, jeśli możliwe jest zachowanie reżimu sanitarnego. Jeśli jest to niemożliwe, Mszę taką należy odwołać. Podobnie należy potraktować przewidziane na te dni nabożeństwa, które mają odbywać się na cmentarzu.

3. Zachęcam do korzystania z ogólnego zezwolenia na aplikację większej liczby Mszy świętych 1, 2 i 8 listopada, by wszyscy wierni, którzy pragną w te dni uczestniczyć w Eucharystii, mieli taką możliwość.

4. Przypominam, że odpust zupełny za zmarłych można uzyskać jeden raz dziennie w dniach od 1 do 8 listopada pod określonymi warunkami. W związku z tym, zachęcam osoby w podeszłym wieku i inne szczególnie zagrożone zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 do indywidualnego odwiedzania cmentarzy w inne dni niż 1 i 2 listopada.
Andrzej Czaja, biskup opolski oraz ks. Wojciech Lippa, kanclerz kurii

Jednocześnie bp Andrzej Czaja złożył wszystkim wiernym z Diecezji Opolskiej życzenia na czas świąt Wszystkich Świętych. Uroczystość ma już ponad tysiącletnią tradycję. W 935 roku na 1 listopada ustanowił ją papież Jan XI.

źródło: Diecezja Opolska/IT

Facebook