czwartek, 19 maja 2022

Czy Algieria dostarczy więcej gazu Europie?

 źródło: Układ Sił

W środę sekretarz stanu USA Antony Blinken odwiedzi Algierię, wracając do Stanów Zjednoczonych. Będzie to miało miejsce tuż po wizycie w Izraelu, na Zachodnim Brzegu i w Maroko. Jak podaje Biały Dom, w planach wizyty jest spotkanie z prezydentem Abd al-Madżidem Tabbunem i ministrem spraw zagranicznych Ramtanem Lamamrą, z którymi ma omawiać kwestie stabilizacji w regionie, praw człowieka i współpracy gospodarczej. Czy pod tym ostatni kryje się problem dostaw ropy i gazu ziemnego, które częściowo mogłyby zastąpić rosyjski eksport do Europy?

Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Algieria jako trzeci dostawca gazu ziemnego do Europy i dziesiąty jego producent na świecie jest rozważana jako jedna z alternatyw dla dywersyfikacji. Jest już połączona gazociągami z Hiszpanią i Włochami, a także dostarcza LNG (gaz skroplony) do europejskich portów. Łącznie eksport Algierii w roku 2021 wyniósł 55 miliardów metrów sześciennych (bcm) gazu. Jak stwierdził po wybuchu wojny na Ukrainie minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares, Algieria ma potencjał zastąpienia 1/3 importu gazu przez UE z Rosji, który w ubiegłym roku wyniósł 158 bcm.

Firmy operujące gazociągami mówią o łatwości zwiększenia przepustowości tychże, nawet obecny rurociąg Transmed do Włoch obsługuje 22 bcm wobec przepustowości większej o 10 bcm. Drugi gazociąg, wiodący przez Maroko do Hiszpanii ma potencja 10 bcm, ale obecnie Maroko i Algieria nie odnowiły umów dotyczących jego obsługi ze względu na dyplomatyczne napięcia dotyczące Sahary Zachodniej.

Maroko przedstawiło plany autonomii dla Sahary Zachodniej w ramach swojego państwa, tymczasem Algieria wspiera Front Polisario dążący do niepodległości kraju. Sytuację komplikuje, że zarówno Stany Zjednoczone za prezydencji Trumpa uznały zwierzchność Maroka nad terytorium, jak i ostatnio Hiszpania przyjęła ciepło plan Maroka.

Kolejnym problemem w drodze do uzyskania zwiększenia wydobycia gazu wynikającym z polityki międzynarodowej jest liczona na dekady współpraca strategiczna Algierii z Rosją. Jest ona, trzecim na świecie odbiorcą rosyjskiej broni. Obydwa kraje przeprowadzały w ostatnich latach wspólne manewry morskie na Morzu Śródziemnym. Co więcej Rosja wspiera stanowisko Algierii w kwestii Sahary Zachodniej. Algieria od 2019 stała się także partnerem gospodarczym Rosji.

Cały artykuł dostępny jest na stronie Układu Sił: Czy Algieria dostarczy więcej gazu Europie?

Autor: Jan Wójcik – Układ Sił

Artykuł powstał dzięki współpracy z Układem Sił, magazynem z zakresu geopolityki, stosunków międzynarodowych, historii, bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa, wojny informacyjnej i tematyki pokrewnej.

Facebook