czwartek, 19 maja 2022

Czy Chiny i Indie pomogą Rosji przetrwać uderzenie sankcji?

Chiny_Indie_Rosja źródło: Układ Sił

Rosja i jej azjatyckie okno na świat. Czy Pekin i New Delhi pomogą Moskwie przetrwać uderzenie zachodnich sankcji?

Rosyjski analityk i i redaktor naczelny wpływowego periodyku Rosja w Globalnej Polityce Fiodor Łukianow, udzielił niedawno wywiadu rosyjskiemu magazynowi Argumenty i Fakty, w którym odniósł się m.in. do relacji między Moskwą, Pekinem i New Delhi.

Zdaniem rosyjskiego eksperta, zachowawcza postawa Chin wobec Rosji w kontekście konfrontacji Moskwy z Kijowem wynikać może z ostrożności chińskiego przywódcy Xi-Jinpinga, który przed bardzo prawdopodobnym, wręcz niemal pewnym wyborem na trzecią kadencję przewodniczącego ChRL, nie chce nadmiernego zaostrzenia relacji z USA. Łukianow jest zdania, że obecna polityka dyplomatycznych manewrów Pekinu między Moskwą i Waszyngtonem może w związku z powyższym potrwać do mniej więcej października, kiedy formalnie rozstrzygnie się kwestia dalszego przywództwa Xi-Jinpinga. Jak jednak zauważa rosyjski ekspert:

„Chiny wychodzą z założenia, że konfrontacja ze Stanami Zjednoczonymi jest nieunikniona i będzie się ona tylko pogłębiać. W tej konfrontacji Chiny potrzebują, aby Rosja była przynajmniej wiarygodnym zapleczem, a najlepiej, aby uczestniczyła w tej konfrontacji po ich stronie. Przed kryzysem ukraińskim, w jego ostrej fazie, Rosja miała pewne pole manewru. Teraz już go nie ma”. Jak dodaje: „Rosja będzie musiała polegać na Chinach w bardzo wielu kwestiach – gospodarczych, technologicznych i militarnych. W tym sensie sytuacja jest oczywiście bardzo korzystna dla Pekinu”.

Zdaniem Łukianowa, polityczne pole manewru Rosji bardzo się zawężyło, a Chiny mogą i zapewne będą czynić wszystko, żeby Moskwa odtąd wprost popierała chińską politykę w obszarze Indo-Pacyfiku, w tym np. wspierała roszczenia terytorialne Pekinu na Morzu Południowochińskim.

Rosyjski ekspert stwierdza także, że dla Moskwy drugim kluczowym partnerem na arenie międzynarodowej mogą okazać się Indie, które związane są z Rosją m.in. poprzez zależność indyjskich sił zbrojnych od sprowadzanego z Federacji Rosyjskiej uzbrojenia, stanowiącego niemal 50% indyjskiego importu w tym obszarze. New Delhi zamówiło m.in. rosyjski system obrony powietrznej S-400. De facto uzależnienie indyjskiego sektora zbrojeniowego od dostaw sprzętu i części zamiennych z Rosji, może stanowić istotną dźwignię nacisku Moskwy na New Delhi, by nie przystępowało do sankcji nałożonych przez USA i ich sojuszników.

Cały artykuł dostępny jest na stronie Układu Sił: Rosja i jej azjatyckie „okno na świat”. Czy Pekin i New Delhi pomogą Moskwie przetrwać uderzenie zachodnich sankcji?

Autor: Marek Stefan – Układ Sił

Artykuł powstał dzięki współpracy z Układem Sił, magazynem z zakresu geopolityki, stosunków międzynarodowych, historii, bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa, wojny informacyjnej i tematyki pokrewnej.

Facebook