Czy Polska otrzyma reparacje od Niemiec? Zapowiedź publikacji raportu na 1 września
Gdybyśmy mieli stosunki polsko-niemieckie zobrazować graficznie, to najbardziej adekwatnym obrazem byłaby sinusoida, co oznacza, że raz są poprawne, a raz, kolokwialnie mówiąc – kuleją. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że od ponad 30 lat, w polskiej polityce przewija się temat związany z reparacjami wojennymi.
Reparacje są formą rekompensaty wypłacanej przez agresora, za wszelkiego rodzaju straty i szkody poniesione podczas działań wojennych oraz w czasie okupacji przez państwa napadnięte i okupowane.
Od kilku lat nad raportem pracuje poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który już kilkukrotnie zapowiadał w różnych mediach, że 1 września poznamy kwotę reparacji wojennych, którą Polska powinna otrzymać od Niemiec. Zaprezentowany raport ma wypełnić lukę jak powstała na przestrzeni lat, ponieważ oprócz raportu z 1947 roku nie powstało żadne kompleksowe dzieło w tej materii. Poseł zna wyliczenia, ale jak dodaje, to nie jest najistotniejsze w tym raporcie, ponieważ raport uwzględnia także wymiar ludzki.
Poseł jest przekonany, że raport otworzy nowy wymiar współpracy w bilateralnych stosunkach z Niemcami, a reparacje Polsce zostaną wypłacone. Dodał też, że znany jest mu szacunek strat wojennych, za które odpowiada III Rzesza Niemiecka. Uważa, że Niemcy mają świadomość tych szacunków, bo o tym mówi się w przestrzeni publicznej od wielu lat, a raport jest tylko kwintesencją, wiarygodnym źródłem tych szacunków, opartym na faktach i wyliczeniach. Poseł uważa, że są wielkie szanse na uzyskanie reparacji wojennych i jak podkreślił, należy być konsekwentnym w tym temacie. Jak dodał, Niemcy też będą miały interes w tym, aby te reparacje spłacić, ponieważ od tego będzie zależało ich postrzeganie na arenie międzynarodowej, jako wiarygodnego partnera.
Nad raportem pracował sztab ludzi z kilku dziedzin, m.in. ekonomii i ekonometrii, demografii, socjologii, historii gospodarczej, rzeczoznawców, historyków, także z obszarów szeroko pojętej wojskowości.
Raport zostanie pokazany zarówno polskiej opinii publicznej, jak i opinii międzynarodowej. Obecnie trwają prace nad jego przekładem na kilka języków.
autor: PK
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji