piątek, 15 stycznia 2021

Czy Twoje dane są bezpieczne? Poznaj zasady tworzenia hasła

 fot. shutterstock

“Hasło bezpieczne, czyli jakie?” to tytuł jednego z podcastów zrealizowanych przez Narodowy Instytut Cyberbezpieczeństwa w mijającym roku. Autorzy nagrania przypominają o tym w jaki sposób bezpiecznie korzystać z internetu w dobie pracy zdalnej. Sprawdźcie i dowiedzcie się jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo swoich danych.

Pandemia koronawirusa wymusiła na wielu z nas dostosowanie się do zasad funkcjonowania w ramach pracy zdalnej. Dla niektórych to nowość, która sprawiła, że stanęliśmy jako społeczeństwo przed poważnymi wyzwaniami technicznymi. Jak im sprostać w kontekście bezpieczeństwa?

Zamieszczony w serwisie Spotify podcast pt. “Hasło bezpieczne, czyli jakie?” koncentrował się na tym w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo zarówno własnych danych (np. dostępu do banku czy kont w mediach społecznościowych), jak również danych firmowych, z których często korzystamy w pracy zdalnej.

Cały podcast można znaleźć tutaj. A o czym, w tym kontekście, z pewnością należy pamiętać?

1. Korzystaj z managerów haseł takich jak np. Dashlane czy KeePass. Pozwoli to wygenerować odpowiednio skomplikowane hasło, którego nie będzie łatwo odgadnąć, a przy okazji – pomoże zadbać o porządek. Dzięki tym narzędziom unikniesz sytuacji, w której Twoje hasło w każdym serwisie jest identyczne.

2. Wybieraj dłuższe hasła – co do zasady – im hasło dłuższe, tym trudniej je odgadnąć. Warto również pamiętać, aby hasło nie składało się tylko z popularnych słów i wprowadzać w tych słowach dodatkowe zmiany, np. zamiast “Dom” tworzyć słowo “D0m”, i oddzielać je znakami specjalnymi. Hasło D0m$gdz1e!m1eszkam9% jest bardzo silnym a jednocześnie łatwym do zapamiętania hasłem.

3. Korzystaj z podwójnej weryfikacji – dwuetapowa weryfikacja (np. za pomocą SMS) pozwoli znacząco zwiększyć poziom bezpieczeństwa dostępu. Warto także zapoznać się z innymi narzędziami do dwuetapowej weryfikacji, np. Google Authenticator czy Microsoft Authenticator. Warto także mieć na uwadze, że dwuetapowa weryfikacja nie chroni przed wszystkimi zagrożeniami, np. phishingiem. Taką ochronę zapewniają sprzętowe klucze U2F, które gwarantują bardzo wysokie bezpieczeństwo. Urządzenia tego typu działają na podobnej zasadzie jak sprzętowe tokeny wydawane przez niektóre banki.

4. Bądź uważny! Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku – zawsze trzeba być czujnym i zwracać uwagę szczególnie na nietypowe zjawiska występujące przy próbie logowania, maile o podejrzanej treści itp. Pożądane jest również używanie sieci VPN, które szyfrują cały ruch pomiędzy naszym komputerem, a serwerem.

Narodowy Instytut Cyberbezpieczeństwa jest organizacją pozarządową zajmującą się propagowaniem bezpieczeństwa w sieci. W 2020 roku zrealizował szereg działań – nie tylko podcastów skierowanych do indywidualnych użytkowników, ale również analiz makroekonomicznych, debat czy artykułów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź stronę: nci.org.pl

Gość w kawiarence

Facebook