Plac Sebastiana 7
piątek, 30 września 2022

Czy zapłacimy większe rachunki za wodę i ścieki w Opolu?

 fot. PK

Opolanie mogą spodziewać się wzrostu cen wody i ścieków. Nie nastąpi to radyklanie, ale nastąpi na pewno. Cała procedura jest czasochłonna, zatem jeszcze w tym roku spółka planuje wnioskować o zmiany taryf. 

Jak podaje Paweł Kawecki członek zarządu opolskiej spółki Wodociągi i Kanalizacja, jeśli wszystkie procedury nastąpią płynnie, to spółka może wniosek taryfowy złożyć w grudniu bieżącego roku. Natomiast, z uwagi na czas jego rozpatrywania oraz wdrożenia, podwyżek można spodziewać się na przełomie marca lub kwietnia 2023 roku.

Składając wiosek po zamknięciu dwuletniego okresu taryfowego, podwyżek możemy spodziewać się dopiero w przyszłym roku. Drugi rok taryfowy kończy nam się 28 października. Następnie musimy zamknąć ten miesiąc ekonomicznie, co może potrwać blisko miesiąc. Załóżmy, że 20 listopada mamy wyniki ekonomiczne, więc możemy przystąpić do przygotowania wniosku. Powiedzmy, że jesteśmy w stanie złożyć wniosek taryfowy w  grudniu. Jest 45 dni na jego rozpatrzenie, co oznacza, że może to trwać nawet do marca. I to jest najszybsza opcja – sam w nią nie wierzę – opisuje Paweł Kawecki, obecnie jedyny pracujący członek zarządu opolskiej spółki Wodociągi i Kanalizacja.
Paweł Kawecki, członek zarządu opolskiej spółki Wodociągi i Kanalizacja.

Wszelkie zmiany taryf w przypadku mediów takich jaki woda i ścieki, musi zostać zatwierdzona przez odpowiedni organ regulujący. W przypadku opolskiego WiK-u jest to Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

autor: PK

Facebook