środa, 22 września 2021

Dbaj o skórę latem. Czerniak nie wybiera!

 źródło: Pixabay

W sezonie letnim wielu z nas marzy o pięknej opaleniźnie, będącej często symbolem relaksu i udanego wypoczynku. Słońce ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ale trzeba mądrze z niego korzystać, aby ustrzec się czerniaka. Tym bardziej, że zachorowalność na ten nowotwór wzrasta w Polsce w bardzo szybkim tempie.

Czerniak – czy to mnie dotyczy?

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, który charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, wobec których leczenie farmakologiczne jest mało skuteczne. W Polsce umieralność na czerniaka jest 20% wyższa niż w Europie, co wynika ze zbyt późnego rozpoznania i przede wszystkim braku świadomości na temat profilaktyki. Co roku odnotowuje się 50 tys. nowych przypadków zachorowań.

Do osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka należą ludzie o jasnej karnacji, blond lub o rudych włosach, mający niebieskie oczy, piegi i znamiona skórne. Także osoby, które wystawione są na długotrwałe przebywanie w pełnym słońcu, doznały poparzeń słonecznych (szczególnie w dzieciństwie), słabo tolerują słońce, opalają się z dużym trudem lub w ogóle czy te u których w rodzinie występowały przypadki nowotworów skóry.

Jak się chronić?

Ochrona przed czerniakiem to przede wszystkim bezpieczne korzystanie ze słońca i niedopuszczenie do powstania poparzeń (UWAGA – poparzeniem jest już każde zaczerwienie skóry!). W sezonie letnim należy stosować zarówno kremy do opalania z filtrem SPF (30 dla ciemnej karnacji lub 50 dla jasnej karnacji i dzieci), jaki i kremy po opalaniu, a przede wszystkim ograniczyć ekspozycję ciała na promienie słoneczne w godzinach 11:00-15:00, kiedy są one najbardziej szkodliwe. Co ważne, jednorazowa aplikacja kremu ochronnego nie jest wystarczająca. Wskazane jest by nanosić go na skórę co 2-3 godziny, także w pochmurne dni, kiedy może się wydawać, że słońce jest mniej groźne.

Powinniśmy pamiętać także o nakryciu głowy (które chroni nas nie tylko przed udarem słonecznym) i okularach z filtrem UV. Warto wiedzieć, że czerniak może pojawić się nie tylko na nogach, plecach, czy karku, ale także na skórze głowy, czy w obrębie gałki ocznej. Dla miłośników solarium mamy niestety złą informację – solarium szkodzi! Cena za piękną, brązową opaleniznę przez cały rok może okazać się zbyt wysoka.

czerniak-skóry
źródło: zwrotnikraka.pl

Dokładnie oglądaj swoje ciało

Istotnym elementem profilaktyki raka skóry jest samobadanie. Uważnie obserwujmy naszą skórę, ponieważ czerniak może pojawić się zarówno jako nowe znamię, jak i wytworzyć się z tego już istniejącego, np. pieprza czy myszki. W razie jakichkolwiek obaw należy udać się z wizytą do dermatologia i poddać badaniu dermatoskopem. Prosty chirurgiczny zabieg usunięcia niepokojącej zmiany uchroni nas przed chorobą.

Opole – akcja Stop Czerniakowi!

W te wakacje Urząd Miasta Opola wspólnie z Fundacją Prosto z Serca zainicjowały akcję profilaktyczną raka skóra – Stop Czerniakowi.

W ramach inicjatywy studenci medycyny wspólnie z dermatologiem przeprowadzają bezpłatne badania dermatoskopem i edukują mieszkańców w zakresie wczesnego wykrywania nowotworu skóry. Z powyższej oferty skorzystać będzie można jeszcze we wrześniu – 25.09 i 26.09, w godz. 12:00-16:00, na Placu Wolności w Opolu oraz podczas wrześniowych Dni Seniora.

autor: JM

Gość w kawiarence

Facebook