Baner reklamowy dla PPP
czwartek, 21 października 2021

Derby Opolszczyzny na inaugurację PlusLigi

 źródło: plusliga.pl

W najbliższy weekend rusza długo wyczekiwana przez kibiców w regionie siatkarska PlusLiga. Już na początek dojdzie do starcia obu ekip z Opolszczyzny. Stal Nysa podejmie Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Obie drużyny w przerwie między sezonami zostały gruntownie przebudowane. Choć na papierze więcej szans daje się gościom z Kędzierzyna-Koźla, to Stal z pewnością będzie chciała utrzeć nosa faworytom.

Działacze z Nysy tuż po zakończeniu rozgrywek szybko porozumieli się w sprawie przedłużenia kontraktu z duetem trenerskim Krzysztof Stelmach&Wojciech Janas. Trenerzy wraz z działaczami zaczęli budowę składu bez rewolucji. Trzon drużyny wciąż będzie stanowiła dziewiątka siatkarzy dobrze znanych z ubiegłorocznych rozgrywek: Patryk Szczurek, Marcin Komenda, Wassim Ben Tara, Maciej Zajdej, Mariusz Schamlewski, Moustapha M`Baye, Bartosz Bućko, libero Kamil Dembiec i Michał Ruciak.

Klub postawił na obiecującego przyjmującego Kamila Długosza. Reprezentant AZS AGH Kraków był jednym z wyróżniających się zawodników występujących na zapleczu PlusLigi. Ponadto skład wzmocnił Kamil Kwasowski z GKS-u Katowice. Działacze sprowadzili również uznane nazwisko z siatkarskich boisk nad Wisłą – Nikołaja Penczewa. Drugim nowym obcokrajowcem jest środkowy, reprezentant USA, Mitchell Stahl. Wicemistrz Belgii z Greenyard Maaseik.

Władze Nysy, dbając nie tylko o rozwój sportowy, dokonały również zmian w pionie organizacyjnym. O podwyższenie poziomu klubu ma zadbać jego nowy prezes Robert Prygiel, również bardzo dobrze znany kibicom.

Stal ma za sobą kilka meczów kontrolnych w których rywalizowała ze zmiennym szczęściem. Na pewno należy zwrócić uwagę na dobry występ w Turnieju Legend im. Andrzeja Kaczmarka i Zdzisława Kiczyńskiego, gdzie w pokonanym polu pozostawili ubiegłorocznych finalistów rozgrywek Jastrzębskiego Węgla i ZAKSĘ. Obie drużyny wystąpiły osłabione brakiem kluczowych zawodników, lecz z pewnością zwycięstwa te należy docenić.

Na przeciwległym biegunie tabeli zakończyli poprzedni sezon gracze z Kędzierzyna-Koźla. Wprawdzie nie udało się im obronić mistrzowskiego tytułu, jednak straty powetowali sobie w rozgrywkach międzynarodowych zwyciężając w siatkarskiej Lidze Mistrzów i Pucharze Polski. Sukcesy stały się niejako przekleństwem ZAKSY. Niedługo trzeba było czekać aż po największe gwiazdy drużyny ustawi się kolejka chętnych do ich zatrudnienia. Pierwszy z zespołem pożegnał się „architekt” sukcesów – trener Nikola Grbić, zmieniając w Sir Safety Perugia byłego już selekcjonera kadry Polski Vitala Heynena. Jego posadę przejął Rumun Gheorghe Cretu.

Skład personalny drużyny uszczupliło odejście trzech kluczowych graczy: Paweł Zatorski i Jakub Kochanowski wybrali ofertę Asseco Resovii, a Benjamin Toniutti zasilił szeregi mistrzów z Jastrzębia. Wobec braku trzech liderów z zeszłego sezonu ciężar walki o punkty spocznie na pozostałych w drużynie: Aleksandrze Śliwce, Kamilu Semeniuku, Łukaszu Kaczmarku i Davidzie Smithcie. Amerykanina wesprze także jego rodak Erik Shoji, pozyskany z rosyjskiego Fakieła Nowy Urengoj. Skład ponadto uzupełnią Michał Kozłowski, Tomasz Kalembka, Marcin Janusz, Norbert Huber i Wojciech Żaliński.

W tym sezonie nasz cel to wygrać PlusLigę i oczywiście dobrze pokazać się w Lidze Mistrzów. To będzie prawdziwa walka, przy takich zmianach w składzie, jakie nastąpiły. Jestem podekscytowany, myśląc co możemy zdziałać razem na boisku i jak wiele osiągnąć.
David Smith, powiedział dla klubowych mediów

Jego słowa wiele mówią. „Nową” ZAKSĘ z pewnością stać na włączenie się w walkę o tytuł ale z pewnością przyjdzie jej to z bardzo dużym wysiłkiem.

 

Stal Nysa 2021/2022

Przyszli: Kamil Kwasowski (GKS Katowice), Patryk Szwaradzki (Ślepsk Malow Suwałki), Nikołaj Penczew (Cuprum Lubin), Kamil Dębski (AZS AGH Kraków), Mitchell Shahl (Greenyard Maaseik),

Odeszli: Łukasz Łapszyński i Kamil Długosz (obaj Exact Systems Norwid Częstochowa), Bartłomiej Lemański (Cerrad Enea Czarni Radom), Maciej Naliwajko (BAS Białystok), Michał Filip (Yeni Kiziltepe)

 

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2021/2022

Przyszli: trener Gheorghe Cretu (Rumunia), Michał Kozłowski (VERVA Warszawa), Tomasz Kalembka (MKS Będzin), Marcin Janusz (Trefl Gdańsk), Erik Shoji – USA (Fakieł Nowy Urengoj – Rosja), Norbert Huber (PGE Skra Bełchatów), Wojciech Żaliński (Indykpol AZS Olsztyn)

Odeszli: trener Nikola Grbić – Serbia (Sir Safety Perugia – Włochy), Paweł Zatorski i Jakub Kochanowski (obaj Asseco Resovia), Benjamin Toniutti – Francja (Jastrzębski Węgiel), Rafał Prokopczuk (Mickiewicz Kluczbork), Mateusz Zawalski (Norwid Częstochowa), Dominik Depowski (Aluron CMC Warta Zawiercie), Piotr Łukasik (Ślepsk Suwałki).

Reklama

Gość w kawiarence

Facebook