Tym razem liczy się nie tylko krew. Potrzebne jest osocze
Od 22 do 26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa. Z tej okazji Regionalne Centra Krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi i osocza. Sytuacja w niektórych regionach jest dramatyczna.
W województwie opolskim najbardziej brakuje krwi A RH+ oraz 0 RH-. Jeszcze trudniejsza sytuacja jest w stacjach m.in. w Szczecinie, Lublinie, Wrocławiu i w Kaliszu. Przez rozwój i dramatyczny przebieg pandemii, z całej Polski, wraz z podziękowaniami dla honorowych krwiodawców, płyną prośby o oddawanie krwi.
Ważne dla utrzymania jej bezpiecznych poziomów są wydarzenia, organizowane cyklicznie. W Opolu jest to między innymi akcja Oddaj krew, podziel się miłością, którą od 14 lat, w święto zakochanych, organizuje Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych Horyzonty.
W tym roku Regionalne Centra Krwiodawstwa proszą także ozdrowieńców o oddawanie osocza. Jak podkreślają lekarze, terapia taka przynosi bardzo dobre efekty w leczeniu najcięższych przypadków COVID-19. Do apeli dołączyło między innymi Opolskie Kuratorium Oświaty, zwracając się o pomoc do nauczycieli-ozdrowieńców. Warto pamiętać, że osocze można oddać jedynie w stolicy województwa, a ozdrowieńcy, obok wymogów typowych dla krwiodawców, muszą spełniać kilka innych warunków. Dawcą można zostać najszybciej po 28 dniach od ustąpienia objawów albo 18 dniach od zakończenia izolacji. Co ważne, dawcy osocza przysługują takie same przywileje jak dawcy krwi. Może między innymi otrzymać dzień wolny od pracy.
Przed wizytą w RCKiK, w celu konsultacji warto zadzwonić lub napisać e-mail: –
RCKiK w Opolu – tel.: 77 44 13 803 lub 77 44 13 810, e-mail: lekarz@rckik-opole.com.pl
Dodatkowe informacje o akcji można znaleźć TUTAJ