czwartek, 23 września 2021

Dobre wieści dla przedsiębiorców. Rusza Tarcza 2.0

 Źródło: KPRM

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia kolejnej Tarczy Finansowej dla mikro, małych, średnich i dużych firm. Do przedsiębiorców trafi blisko 35 mld zł.

Na ratowanie polskiej gospodarki rząd przeznaczył już ponad 154 mld zł. Wszystko w ramach Tarczy Finansowej PFR 1.0 i Tarczy Antykryzysowej. To jednak wciąż zbyt mało, dlatego do przedsiębiorców, z najbardziej dotkniętych kryzysem branż, trafi kolejne 35 mld zł.

Dziś wdrażamy Tarczę 2.0. Patrzymy na branże, które zostały najbardziej dotknięte. Jest ich w sumie ok. 40. Mamy dla nich nową tarczę branżową, która będzie kluczowa. To co najmniej 35 mld zł dla małych firm, MŚP oraz dla dużych firm.
Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów

O pomoc mogą się ubiegać m.in przedstawiciele branży turystycznej, gastronomicznej, transportowej czy hotelarskiej, którzy odnotowali spadek obrotów o minimum 30% w stosunku do analogicznego okresu w 2019 r.

Dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw subwencja jest bezzwrotna, jeśli spełnią kilka warunków. Jednym z nich jest utrzymanie działalności gospodarczej na dzień 31 grudnia 2021 r.

Premier zaznaczył także, że według szacunków Komisji Europejskiej i OCED, Polska zaliczy jeden z mniejszych spadków PKB w Europie. Nasz kraj na tle innych państw Unii dobrze radzi sobie z kryzysem. Dowodem na to ma być niska, w porównaniu do chociażby Hiszpanii i Francji, stopa bezrobocia.

Rząd szykuje się także do sukcesywnego odmrażania gospodarki. Już w weekend otwarte zostaną galerie handlowe. Wicepremier Jarosław Gowin kilka dni temu ogłosił również, że mimo wcześniejszych doniesień o zamknięciu wyciągów narciarskich będą one działać w ścisłym reżimie sanitarnym.

Więcej o Tarczy Finansowej przeczytasz TUTAJ

Gość w kawiarence

Facebook