czwartek, 23 września 2021

Domek Loretański w Głogówku. Atrakcja godna zobaczenia

 źródło: gminaglogowek.info

Zabytkowy kościółek zbudowany w XVII wieku na wzór „Świętego domu” Santa Casa w Loreto we Włoszech stanowi nie lada gratkę dla turystów w Głogówku. 

Kapliczka, obecnie wchłonięta przez rozbudowany w tym miejscu klasztor, jest bardzo ciekawym miejscem do odwiedzenia. Może zachwycić nie tylko osoby szukające pojednania z chrześcijańskim Bogiem. Ciekawe rozwiązania architektoniczne z pewnością zaintrygują niejednego entuzjastę barokowej architektury, która jest stylem przewodnim małej budowli.

Domek powstawał cztery lata (1630 – 1634). Długo nie nacieszył się jednak autonomią, gdyż już w 1636 r. na rozkaz hrabiego Jerzego III Oppersdorffa, w tym miejscu zostawał rozbudowany wcześniej wspomniany klasztor, tworząc niejako kapliczkę w kościele.

Artysta, chcąc jak najlepiej odwzorować Kaplicę Loretańskiej w Głogówku, kilkukrotnie podróżował do Włoch, żeby zrobione przez siebie szkice były tak dokładne, jak to tylko możliwe. Trzeba przyznać, że efekt końcowy jest bardzo zbliżony do tego zamierzonego na początku przedsięwzięcia, co niewątpliwie może zachęcić do odwiedzenia tego urokliwego miejsca. Podobieństwa na tym się nie kończą, gdyż na ołtarzu widnieje kopia figury Matki Boskiej z Loreto.
Co ciekawe, według legend wnętrze kaplicy – jak zresztą każdego ważniejszego budynku – miało zostać otynkowane, jednak źle użyte materiały, nieodpowiednio wykonana praca, a może i cud sprawiły, że te raz za razem, nie mogąc utrzymać odpowiedniej przyczepności z podłożem, spadały. Sytuacja powtarzała się kilkukrotnie, co w konsekwencji doprowadziło do decyzji o pozostawieniu ścian „gołych”, kosztem fresków, które miały się na nich pojawić.

Klasztor, który przed pięcioma wiekami wziął kapliczkę pod swój dach, znajduje się przy ul. Klasztornej 3 w Głogówku i na ten moment jest dostępny dla zwiedzających. Poza tą swego rodzaju podróżą w czasie, w samym miasteczku znajdziemy również m.in. zamek czy Muzeum Regionalne, które pomogą nam pozostać w klimacie sprzed kilkuset lat.

autor: PS

Zaproszenie do kawiarni

Baner San Sebastian

Odwiedź San Sebastian, kameralną kawiarnię w centrum Opola. Spróbuj naszej kawy, ciast i przepysznych lodów rzemieślniczych!

Gość w kawiarence

Facebook