poniedziałek, 21 czerwca 2021

Działacze Porozumienia apelują o szybką ratyfikację KPO

 autor: ŁK

Członkowie Porozumienia Jarosława Gowina przedstawili kwoty dotacji, które mogą otrzymać powiaty w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Na Opolszczyznę może trafić łącznie ponad 20 mld złotych. 

Podczas konferencji prasowej Justyna Soppa oraz Piotr Pancześnik zaprezentowali założenia przyjętej przez Sejm ustawy o zasobach własnych. Jeśli poprze ją również Senat – możliwe będzie skorzystanie z nowych unijnych środków.

Polska jest jednym z największych beneficjentów nowego unijnego planu Marshalla. Działacze podkreślili, że dla społeczeństwa są szczególnie ważne 2 filary. Chodzi o ten dotyczący odbudowy naszej odporności i konkurencyjności gospodarki oraz o dostęp do wysokiej jakości służby zdrowia. Szybka ratyfikacja dokumentu będzie dobrym sygnałem dla innych krajów wspólnoty europejskiej. Przykładowo powiat brzeski może otrzymać 1,8 mld złotych, a powiat namysłowski prawie 900 mln złotych.

W perspektywie siedmiu lat to kwota 20 tysięcy złotych dla każdego Polaka. Szczegóły wydatkowania tych środków, będą jeszcze przedmiotem debaty politycznej, jednak istotna jest teraz zgoda na szybką ratyfikację ustawy przez Prezydenta. Wtedy jeszcze w tym roku możliwy byłby transfer tych środków do polskiej gospodarki.
Piotr Pancześnik, wiceprzewodniczący koła Porozumienia w Opolu

Porozumienie chce wspierać lokalne władze w absorpcji tych środków, aby był to mocny impuls rozwojowy dla lokalnej społeczności.

Chcielibyśmy zaapelować do naszych oponentów politycznych, aby zawiesili na ten okres spory. Jak pokazało głosowanie w Sejmie jesteśmy w stanie w słusznej sprawie dogadać się z kimś z zupełnie drugiej strony sceny politycznej i zagłosować razem. Apelujemy do Senatu o jak najszybsze procedowanie ustawy, abyśmy mogli przystąpić jako kraj jak najszybciej przystąpić do korzystania z tych środków.
Justyna Soppa, członek Porozumienia Jarosława Gowina

Łącznie Polska otrzyma z Unii Europejskiej ok. 770 miliardów złotych na lata 2021-2027. Będzie je można wydać na rozwój, infrastrukturę, środowisko, edukację, zdrowie oraz na tworzenie nowych miejsc pracy. Przygotowany “Krajowy Plan Odbudowy” ma być podstawą do wypłaty pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy.

Gość w kawiarence

Facebook