niedziela, 1 sierpnia 2021

Dzień Matki. To święto, o którym trzeba pamiętać!

26 maja jest wyjątkowy dla każdej mamy. Dzieci w swoich szkołach i przedszkolach przygotowują przedstawienia i rysują laurki. Starsze pociechy kupują im kwiaty i inne podarki. Jaka jest historia tego święta?

Jego genezy można doszukiwać się w wielu kulturach i cywilizacjach. Jeden z najstarszych tropów prowadzi do starożytnego Egiptu. Czczono tam Izydę, która była ucieleśnieniem idealnej matki i żony. Według mitologii była ona małżonką Horusa, a więc samego króla, opiekuna monarchii i boga nieba. Kobieta, która urodziła potomstwo stawała się bardzo ważną osobą w społeczności egipskiej. Udowadnia to fakt, że podczas procesu sędzia mógł uzależnić wyrok od tego czy oskarżony zadowolił “matczyne serce”.

W cywilizacji starożytnych Greków również otaczano kultem boginie-matki. Były one patronkami płodności i urodzaju. Najważniejsze święto obchodzono wraz z nadejściem wiosny, podczas barwnych festynów. Składano wtedy ofiary bogini Rei, żonie Kronosa. Miała ona być matką wszechświata i wszystkich innych bóstw. Natomiast do V wieku naszej ery w Rzymie przetrwał kult bogini Kybele. Była ona otaczana szczególną miłością, ponieważ przypisywano jej cudowne ocalenie Rzymu przed Hannibalem. Uroczystości na jej cześć obchodzono od 15 do 18 maja i nazywano je Świętem Radości.

Po upadku Rzymu święta na cześć matki zostały zapomniane na długi czas. Dopiero w XVII-wiecznej Anglii powrócono do tej tradycji. W IV niedzielę Wielkiego Postu obchodzono “Niedzielę u Matki”. Był to dzień wolny od pracy dla wszystkich. Dzieci powracały wtedy do domów rodzinnych, by wręczyć swoim mamom prezent i poprosić o błogosławieństwo. Najczęstszym podarkiem od pań było specjalne ciasto nazywane “matczynym”. Panowie na dowód swojej miłości obdarowywali kobiety kwiatami i słodyczami.

W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedziele maja. Jest to również święto narodowe. Przed urzędami i innymi instytucjami państwowymi wywieszane są flagi. Za oceanem, by celebrować tą wyjątkową uroczystość, rodziny wychodzą przed swoje domy, jedzą na świeżym powietrzu i się bawią. Miasta zmieniają się wtedy w wielki rodzinny piknik.

Początki nowoczesnego Dnia Matki w Polsce sięgają 1914 roku. Od tamtego czasu obchodzony jest 26 maja. Wygląda praktycznie tak samo jak dziś. W ubiegłym roku wielu z nas nie odwiedziło swoich mam z obawy przed zarażeniem wirusem SARS-CoV-2. Dziś sytuacja jest już bezpieczniejsza i możemy pozwolić sobie na wizyty u rodziny. Wykorzystajmy więc ten dzień i pokażmy naszym mamom, że o nich pamiętamy.

autor: JZ

Gość w kawiarence

Facebook