Dzisiaj (24.01) mija 6 lat od śmierci Heleny Kmieć
24 stycznia w 2017 roku w Cochabambie w Boliwii została zamordowana polska wolontariuszka Helena Kmieć. Była tam na misji z ramienia Wolontariatu Misyjnego Salvator posługując w miejscowej ochronce, prowadzonej przez siostry służebniczki dębickie. Dzisiaj (24.01) mija 6 lat od tego dnia.
Śmierć śp. Heleny Kmieć wywołała głębokie poruszenie wśród wielu osób, także obcych. Po tym tragicznym wydarzeniu okazało się, że życie tej niepozornej, skromnej dziewczyny było bardzo wyjątkowe, bogate w doświadczenia, działania i po prostu inspirujące.
Dziś jej dzieło kontynuuje fundacja jej imienia.
Jeszcze w 2017 roku powołano do życia Fundację im. Heleny Kmieć, której na celu jest m.in.
- wsparcie 60 stypendystów objętych programem stypendialnym fundacji dla najuboższych dzieci w Zambii, Meksyku, Boliwii i Tanzanii,
- prowadzenie ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Podaj dobro dalej!”,
- podtrzymywanie żywej pamięci o śp. Helenie Kmieć poprzez organizację zajęć edukacyjnych w formie warsztatów, spotkań, prelekcji i świadectw,
Program stypendialny wspierający edukację dla najbardziej potrzebujących dzieci w krajach misyjnych, stał się jednym z pierwszych projektów Fundacji. Jego inauguracja miała miejsce 24 stycznia 2018 roku, w warszawskim kościele św. Anny, podczas wydarzenia upamiętniającego pierwszą rocznicę śmierci Heleny Kmieć.
Więcej o programie stypendialnym można poczytać tutaj.
Kim jest śp. Helena Kmieć?
Helena Agnieszka Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 roku w Krakowie. Pochodziła z Libiąża. W 1998 roku rozpoczęła edukację w Szkole Podstawowej Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu. Tam też uczęszczała do Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego, ale tylko przez rok, gdyż po pierwszej klasie liceum wyjechała na dwuletnie stypendium do Wielkiej Brytanii do Leweston School w Sherborne. Szkołę ukończyła w 2009 roku i w październiku rozpoczęła studia na Politechnice Śląskiej na kierunku inżynieria i technologia chemiczna prowadzonym w języku angielskim. Po obronieniu dyplomu magistra inżyniera w 2014 roku rozpoczęła pracę w zupełnie innej branży – jako stewardessa w liniach lotniczych.
W szkolnych czasach odnosiła sporo sukcesów artystycznych. Brała udział w wielu konkursach recytatorskich, w których niejednokrotnie udawało się jej odnosić mniejsze i większe sukcesy. Występowanie na scenie nie skończyło się wraz z ukończeniem szkoły. Będąc już na studiach, rozpoczęła naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach, w klasie śpiewu solowego mgr Joanny Wojnowskiej. Podczas czteroletniej nauki w tej szkole wielokrotnie stawała na scenie z okazji różnych koncertów i przedstawień, z których najważniejszym był recital dyplomowy wieńczący naukę w tej szkole. Śpiew był bardzo mocno obecny w jej życiu, na stałe śpiewała w scholi Duszpasterstwa Akademickiego w Gliwicach oraz w różnych innych projektach.
W grudniu 2022 rozpoczęły się przygotowania do procesu beatyfikacyjnego.
Od roku Fundacja im. Heleny Kmieć prowadzi cykl spotkań i rozmów, która nosi nazwę Kawa z Helen. W tym dwutygodniowym cyklu możemy poznawać na nowo śp. Helenę Kmieć we wspomnieniach ludzi, którzy Ją znali. Poniżej zamieszczamy pierwszy odcinek wprowadzający tej serii, w której Marta, Ela i Mariola opowiadają o genezie cyklu.
W najbliższym czasie będziemy Wam przybliżać śp. Helenę poprzez udostępnianie niektórych wywiadów z Jej bliskimi.
Źródło: Fundacja im. Heleny Kmieć
ŁK
Najnowsze artykuły
- Sytuacja w Opolu w związku z zagrożeniem powodziowym [aktualizacja godz. 20:00 -15.09]
- Most w Głuchołazach zerwany!
- Sztab kryzysowy w Opolu. Sytuacja na Odrze pod kontrolą
- OUW: Sytuacja meteorologiczna na Opolszczyźnie [stan na godz. 21:00 -15.09]
- DK 40 na odcinku Głuchołazy - przejście graniczne z Czechami zamknięta