poniedziałek, 8 marca 2021

E-wizyty w ZUS dla pracowników międzynarodowych

 źródło: Gabby K/ Pexels

To nowa propozycja m.in. dla osób u progu emerytury, które pracowały za granicą. Opolski ZUS uruchomił właśnie e-wizytę w zakresie emerytur i rent międzynarodowych. Pracownik może się umówić na spotkanie online i rozwiać wszelkie wątpliwości.

W naszym regionie nie brakuje osób, które pracują w Polsce i u zachodnich sąsiadów. W przypadku takiego pracownika wnioskiem o emeryturę lub rentę zajmie się Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych w opolskim oddziale ZUS. Przed złożeniem dokumentów można umówić się na wideorozmowę z ekspertem ZUS i wyjaśnić ewentualne wątpliwości. Konsultant udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące świadczeń za pracę w różnych krajach.

Województwo opolskie jest specyficzne, bo od lat mieszkańcy regionu byli mobilni zawodowo i migrowali za granicę, by reperować domowy budżet. Zbliżając się do wieku emerytalnego pojawiają się pytania, co z częścią kariery zawodowej poza granicami Polski 
i czy będzie miała wpływ na przyszłą emeryturę. To właśnie dla takich osób uruchomiliśmy e-wizytę w sprawach międzynarodowych.
Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS

Każdego miesiąca ZUS wypłaca ponad 153 tys. zagranicznych emerytur i rent. Aż 57 tys. wypłat jest realizowanych przez opolski oddział ZUS, z tego 21 tys. wypłat transferowanych jest za granicę, głównie do świadczeniobiorców mieszkających w Niemczech. Opolski ZUS specjalizuje się w realizacji wniosków o świadczenia polsko-niemieckie.

Z e-wizyt ubezpieczeni mogą korzystać już od listopada. Od 2 lutego opolski ZUS poszerzył grono ekspertów. Jak umówić się na wideorozmowę dotyczącą spraw międzynarodowych? Należy  wejść na stronę ZUS i wybrać zakładkę „Emerytury i renty międzynarodowe”. Pierwszą e-wizytę można zamówić o godz. 9:00, a ostatnią o 14:05.

źródło: ZUS/IT

Gość w kawiarence

Facebook