środa, 21 kwietnia 2021

Europejski Dzień Numeru 112. Operatorzy docenieni

 autor: IT

Operatorzy numeru alarmowego 112 mają dziś swoje święto. Z tej okazji wojewoda opolski osobiście podziękował pracownikom Centrum Powiadamiania Ratunkowego i wręczył specjalne wyróżnienia dla 5 pracowników.

11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego. Pod 112 powinniśmy dzwonić zawsze wtedy, komuś dzieje się krzywda lub w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Operatorzy codziennie przyjmują nawet 200 zgłoszeń! Od odpowiedniego poprowadzenia rozmowy ze zgłaszającym często zależy czyjeś życie.

Z nami bardzo trudny, specyficzny rok. Odebraliśmy ponad 350 tysięcy zgłoszeń. Fałszywych było z tego 200 tysięcy, więc nadal jest to całkiem spora liczba. To oczywiście bezzasadne zgłoszenia - żarty lub telefony np. od osób z problemami psychicznymi. Za uporczywe blokowanie pracy centrum, żartownisie mogą otrzymać mandat w wysokości 1500 złotych. Do opolskiego centrum spływają telefony z całego kraju. Mniej więcej 10% zgłoszeń, czyli 35 - 40 tysięcy połączeń to są zgłoszenia, które spadają do nas z innych zakątków Polski.
Ditmar Kurzał, z-ca kierownika CPR w Opolu

Specjalne wyróżnienie od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego, trafiło do rąk pięciorga operatorów. Wojewoda odczytał również list, jaki Minister Mariusz Kamiński skierował do operatorów, wręczył także kwiaty oraz kosz słodyczy.

Tam, gdzie bezpośrednio pomaga się osobom kierując pomoc, kierując odpowiednie jednostki, pomagając i doradzając, to jest służba, służba na rzecz drugiego człowieka. Praca w tak charakterystycznej jednostce jak CPR wymaga wielkiego poświęcenia. Trzeba być odpowiedzialnym, dobrze zorientowanym jak zachować spokój.
Adrian Czubak, Wojewoda Opolski
wyróżenieni_operatorzy_112
Wyróżnieni operatorzy numeru 112.

Wyróżnienia za swoją pracę otrzymali: Melania Broda, Sławomir Kieloch, Karolina Kot, Anna Krawczyk i Sylwia Szumska. Jak podkreślają operatorzy, zgłoszeń dotyczących pomocy w związku z COVID-19 było sporo, ale nie zdominowały one ich pracy.

Każdy operator przyjmuje około 200 zgłoszeń dziennie. Najwięcej połączeń jest ok. 15-16, kiedy ludzie kończą pracę i później w godzinach takich 18-20 też się nasilają i oczywiście w weekendy. Moim zdaniem dzieci to są najlepsi zgłaszający. One nie dyskutują za bardzo z operatorem. Podają od razu adres, wiedzą dokładnie jak zgłaszać. Naprawdę są przyjemnymi zgłaszającymi. Jedyne co, to zawsze się staramy zostać z dziećmi na linii do czasu przyjazdu służb, żeby zawsze miały jakieś wsparcie z naszej strony.
Jacek Jabłoński, operator numeru alarmowego 112
centrum_powiadamiania_ratunkowego
Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu

Numer alarmowy 112 funkcjonuje już od 9 lat. Obecnie w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu pracuje 29 certyfikowanych operatorów.

autor: IT

Gość w kawiarence

Facebook