Baner reklamowy dla PPP
czwartek, 21 października 2021

Europejskie Forum Przyszłości łączy siły z „polskim Davos”

 źródło: efp-silesia.pl

Europejskie Forum Przyszłości łączy siły z Forum Ekonomicznym, najstarszą i najbardziej prestiżową debatą w kraju. 

List intencyjny w tej sprawie podpisali Łukasz Oprawski, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju (ŚFR), organizator EFP i Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego. Na mocy podpisanego dokumentu Europejskie Forum Przyszłości zaplanowane w dniach 6-8 października na Stadionie Śląskim łączy siły z Forum Ekonomicznym, które z kolei odbędzie się w Karpaczu już za niespełna trzy tygodnie – w dniach od 7 do 9 września. W ramach współpracy, wydarzenia, które odbędą się na Górnym i Dolnym Śląsku będą się wzajemnie promować i wspierać merytorycznie.

Forum Ekonomiczne otworzy, a Europejskie Forum Przyszłości zamknie sezon jesiennych wydarzeń gospodarczych w Polsce południowej.
Łukasz Oprawski, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju, organizator Europejskiego Forum Przyszłości

W imieniu Forum Ekonomicznego umowę podpisał Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, który zwraca uwagę na potencjał Europejskiego Forum Przyszłości.

Inicjatywy o charakterze ponadregionalnym, właśnie takie jak Europejskie Forum Przyszłości, mogą stać się narzędziem nie tylko jak dotychczas skutecznej promocji regionu, ale również dzięki współpracy z uznanymi akceleratorami startupów jak Plug and Play hubem innowacji. Dlatego też Forum Ekonomiczne, które jest platformą do dyskusji i wymiany poglądów chętnie angażuje się w tego typu inicjatywy. Przyszłość naszej gospodarki jest coraz mocniej powiązana z sektorem kreatywnym. Szczególnie w kontekście rozpoczynającej się transformacji Śląska takie inicjatywy jak EFP mają zwiększoną szansę powodzenia
Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego

W marcu województwo śląskie otrzymało prestiżową nagrodę Europejski Region Przedsiębiorczości za najlepszą strategię w zakresie wsparcia gospodarki i przedsiębiorstw w trudnym okresie walki z pandemią.

Śląskie znalazło się w elitarnym europejskim gronie. W trudnym czasie walki z pandemią we współpracy z Komisją Europejską i administracją rządową potrafiliśmy przygotować największy w Polsce regionalny program pomocy gospodarce o wartości 1,4 miliarda złotych. Dzięki temu wielu firmom udało się przetrwać trudny czas i zachować miejsca pracy. Ale to już jest za nami. Dziś musimy myśleć o rozwoju i przyszłości, zrobić kolejny krok w umacnianiu marki i znaczenia naszego regionu. Europejskie Forum Przyszłości to wydarzenie nowe, ale na starcie staje się znaczące, zaś podpisanie listu intencyjnego z Forum Ekonomicznym, które jest  corocznym międzynarodowym spotkaniem przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych regionu Europy Środkowo-Wschodniej, nadaje mu prestiżu. 

Forum, które odbędzie się na Stadionie Śląskim jest tym samym wpisane w kalendarz kluczowych dla regionu wydarzeń gospodarczych. Dzieje się to w ważnym momencie, gdy zrywamy ze stereotypem województwa śląskiego utożsamianego wyłącznie z przemysłem ciężkim.  Sam program „Zielone Śląskie 2030" został jednogłośnie przyjęty przez Sejmik województwa w październiku ubiegłego roku, jest wachlarzem zupełnie nowych wyzwań. Podczas Europejskiego Forum Przyszłości będzie toczyć się wokół tych zagadnień zapewne niejedna dyskusja. Śląsk stanie się także miejscem rozmów o przyszłości Europy.
Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego
Europejskie Forum Przyszłości to przestrzeń do merytorycznej dyskusji z udziałem ekspertów reprezentujących świat gospodarki, biznesu i nauki. To zupełnie nowa formuła, stanowiąca platformę do wymiany doświadczeń. Czas nie jest przypadkowy. Województwo Śląskie rozpoczyna bowiem proces transformacji. W ciągu niespełna dekady mamy stać się regionem przyjaznym środowisku, stawiającym na nowoczesne technologie. Decyzje dotyczące stopniowego odchodzenia przemysłu wydobywczego powodują, że stoimy przed koniecznością redefinicji gospodarki regionu. Chcemy wsłuchać się szczególnie w głos młodych, bo w dużej mierze to właśnie od nich zależy, jak w niedalekiej przyszłości będzie wyglądało nasze województwo. Kluczem będzie edukacja wytyczająca nowe kierunki rozwoju.
Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego

Już we wrześniu rejestracja na EFP

Goście mogą się już rejestrować do udziału w Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Natomiast rejestracja na Europejskie Forum Przyszłości ruszy na początku września na stronie www.efp-silesia.pl. Tymczasem organizatorzy wydarzenia do 10 września zbierają zgłoszenia do konkursu dla startupów, który organizują razem z akceleratorem Plug and Play. Łączna pula nagród to 150 tys. zł.

źródło: efp-silesia.pl

Reklama

Gość w kawiarence

Facebook