poniedziałek, 29 maja 2023

Ewakuowani z Afganistanu otrzymali schronienie w Suchym Borze

 źródło: Mateusz Morawiecki/FB

70 uchodźców przebywa w jednym z ośrodków w Suchym Borze. Lokalna społeczność organizuje dla nich zbiórkę ubrań i środków czystości.

Uchodźcy mają przebywać w Suchym Borze przez 10 dni na kwarantannie. Później będą przewiezieni do innych ośrodków w Polsce. Jak informują działacze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór, Afgańczycy są chronieni przez Straż Graniczną i tylko funkcjonariusze mogą ustalić jakie rzeczy są im potrzebne. Część artykułów dostarczył już Caritas, ale jak informują społecznicy – lista potrzeb jest naprawdę długa. W Suchym Borze przebywają rodziny z małymi dziećmi.

Nadal są potrzebne:

1. TORBY PODRÓŻNE, WALIZKI, KOSMETYCZKI- tak żeby się mogli spakować do dalszej podróży.
2. Dla dzieci OD NOWORODKÓW DO NASTOLATKÓW (właśnie teraz rodzi się dziecko!!!) – potrzebne jest wszystko: ubrania – wszystkie rozmiary, PIELUCHY- dużo!, chusteczki do pielęgnacji mokre, kosmetyki, nosidełka, składane poręczne wózki, zabawki.
Producent żywności dla dzieci dostarczył już całego busa mleka modyfikowanego i słoiczków dla dzieci, więc tego nie trzeba przynosić.
3. Ubrania dla dorosłych – to są ludzie drobni – mężczyźni max 170 wzrostu, szczupli, więc rozmiary S,M, małe L. Kobiety też raczej drobne.
4. Buty – najlepiej sportowe rozmiary męskie 39,40,41, damskie od 36- 38.
5. Bielizna tylko nowa! Nie mają skarpetek, majtek – wszystko jest potrzebne, ale nowe.
6. Kosmetyki dla dorosłych – szczoteczki do zębów, pasty, szampony, mydła, kremy nawilżające, maszynki do golenia, pianki, wody po goleniu, narzędzia do pielęgnacji paznokci, szczotki do włosów, grzebienie, chusteczki jednorazowe. To co uważacie za niezbędne.
7. Herbata czarna i cukier – dużo jej piją, jakieś słodycze dla dzieci.
8. Nasi uchodźcy są w większości anglojęzyczni – może ktoś ma książki po angielsku, jakieś magazyny? Tak żeby mieli jak zabić czas. Gry, puzzle, itp. Materiały plastyczne dla dzieci żeby się nie nudziły, zabawki.

Na Opolszczyźnie są dwie grupy uchodźców, jeżeli coś zostanie u nas, to przekażą do innych ośrodków – nic się nie zmarnuje. Jestem bardzo zbudowana postawą i odzewem naszych mieszkańców. Telefon mi się urywa, ludzie zewsząd dzwonią z pytaniami o pomoc. Dziękuję Wam bardzo w imieniu naszych potrzebujących przybyszów z Afganistanu.

Jeżeli ktoś chce pomóc, ale nie może dojechać z daleka, może przekazać darowiznę na konto naszego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór numer 19 1090 2138 0000 0001 3056 7660 tytułem "Darowizna na cele statutowe – pomoc uchodźcom", a my zakupimy dla nich na miejscu niezbędne rzeczy.
Joanna Kasprzak-Dżyberti, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór

Facebook