niedziela, 16 stycznia 2022

Gdzie szukać pomocy medycznej w święta?

 źródło: DarkoStojanovic/Pixabay

Czasami zamiast skupić się na celebrowaniu tego magicznego czasu, musimy walczyć o nasze zdrowie. Narodowy Fundusz Zdrowia radzi – jeśli masz objawy jakiejkolwiek infekcji, chroń innych i zostań w domu.

Podczas świąt pomocy medycznej udzielają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Placówki NŚOZ są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w dni wolne od pracy przez całą dobę.

Pełną listę adresów do tych puntów znajdziecie tutaj: http://www.nfz-opole.pl/dla-pacjenta/nocna-i-swiateczna-pomoc-zdrowotna/

Poza godzinami pracy poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej można też  skorzystać z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Pomoc udzielana jest przez telefoniczny wywiad medyczny. Wystarczy, że pacjent zadzwoni pod bezpłatny numer 800 137 200 lub wypełni formularz online. Na infolinii dyżurują pielęgniarki i lekarze.

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia można skorzystać też z pomocy zespołu ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

W przypadku podejrzeń zakażenia koronawirusem lekarze zalecają wykonanie testu na obecność SARS-CoV-2. Aby go wykonać można wypełnić formularz kwalifikacyjny, dostępny na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa lub zadzwonić na infolinię Domowej Opieki Medycznej: 22 735 39 40. Zlecenie na test może wystawić również lekarz, który przyjmuje pacjentów w punkcie nocnej i świątecznej opieki. 

źródło: NFZ

Facebook