Plac Sebastiana 7
środa, 10 sierpnia 2022

Granty dla naukowców z Politechniki Opolskiej

 źródło: Politechnika Opolska

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej wesprze projekt trójki naukowców Politechniki Opolskiej. W ramach tej inicjatywy ocenią oni efektywność szpitalnej rehabilitacji pulmonologicznej prowadzonej w wirtualnej rzeczywistości, dla pacjentów po COVID-19.

Celem programu NAWA jest wspieranie współpracy międzynarodowej zespołów badawczych lub mobilności międzynarodowej naukowców, podejmowanej w reakcji na nagłe, nieprzewidziane zjawiska społeczne, cywilizacyjne i przyrodnicze, takie jak pandemia koronawirusa.

W naszym projekcie zamierzamy odpowiedzieć na następujące pytania: czy udział w trzytygodniowym programie rehabilitacji pulmonologicznej zmieni wskaźniki czynności wentylacyjnej płuc oraz tolerancji wysiłku osób po zakażeniu SARS-CoV-2? Czy udział w trzytygodniowym programie rehabilitacji pulmonologicznej zmieni stan psychiczny osób po zakażeniu SARS-CoV-2? Czy wdrożenie terapii prowadzonej immersyjnej wirtualnej rzeczywistości w programie rehabilitacji pulmonologicznej dla pacjentów po zakażeniu SARS-CoV-19 zmieni skuteczność w porównaniu z tradycyjną formą rehabilitacji?
dr Sebastian Rutkowski, kierownik projektu

W skład zespołu wchodzą dr Anna Rutkowska, dr Sebastian Rutkowski oraz prof. Jan Szczegielniak, kierownik Katedry Fizjoterapii Klinicznej Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej. Profesor Jan Szczegielniak jest autorem innowacyjnego w skali europejskiej programu rehabilitacji stacjonarnej „ozdrowieńców” realizowanego w szpitalu MSWiA w Głuchołazach. To właśnie ta jednostka służby zdrowia wraz z Politechniką i dwiema instytucjami włoskimi STIIMA i CNR, przez 12 miesięcy będzie współpracowała przy realizacji projektu.

Bardzo się cieszę z aktywności naszych naukowców i oczywiście z otrzymanego grantu. Politechnika Opolska takimi działaniami pokazuje, że spełnia zadania związane ze społeczną odpowiedzialnością nauki.
prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej

W konkursie „Granty Interwencyjne NAWA” zespół badawczy uzyskał maksymalne dofinansowanie w kwocie 208 700 zł.

źródło: Politechnika Opolska/TM

Facebook