Plac Sebastiana 7
środa, 10 sierpnia 2022

GUS – inflacja się zatrzymała

 fot. pixabay.com

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja za lipiec br. zatrzymała się na poziomie 15,5 proc. Lipiec jest pierwszym miesiącem bez wzrostu. Czy to oznacza, że czeka nas pik w tym obszarze gospodarczym? Jak donoszą ekonomiści mBanku, inflacja bazowa uplasowała się w przedziale 9,1 proc – 9,3 proc i to jest „bezsprzecznie dobra wiadomość”.

Mimo odnotowania constans inflacji, to już z podziałem na konkretne obszary, wskaźniki się różnią od siebie. Żywność zdrożała średnio o 0,6 proc względem ubiegłego miesiąca, energia o 1,3 punktu procentowego, ale paliwa potaniały o 2,6 proc. Ci sami ekonomiści prognozują trend spadkowy w tym obszarze.

mBank_inflacja
twitter.com/mbank_research
Tak wygląda dekompozycja zmian lipcowej inflacji – o 0,6pp obniżyły ją ceny paliw (GUS nie uwzględnił promocji „-30 gr” na stacjach), ale spadkowi CPI przeszkodziły wzrosty cen energii, żywności oraz inflacji bazowej. Szykujemy się na płaskowyż inflacyjny w najbliższych miesiącach – PKO Research
źródło:https://twitter.com/PKO_Research, ekonomiści i analitycy Banku PKO BP

Wszelkie prognozy i analizy ekonomiczne, wskazują na ustabilizowaną tendencję spadkową inflacji, dopiero w IV kwartale tego roku. Obecny rok, jest rokiem „walki” z inflacją, 2023 ma być rokiem stopniowego pikowania w dół. Większość analityków wskazuje, że taka tendencja przełoży się na działania Rady Polityki Pieniężnej, która to nie będzie już reagowała podnoszeniem stóp procentowych, w ramach walki z inflacją w 2023 roku.

autor: PK

Facebook