środa, 22 września 2021

GUS ostrzega! Uważajmy na fałszywych rachmistrzów

 źródło: GUS

Trwa narodowy spis powszechny ludności i mieszkań. Z tego powodu do naszego mieszkania może zadzwonić lub zapukać rachmistrz. Warto skrupulatnie zweryfikować jego tożsamość, bo oszustów nie brakuje.

Ostrożność jest szczególnie wskazana, ponieważ oszuści próbują wszelkich metod by wzbudzić nasze zaufanie powołując się na instytucje państwowe. Na atak z ich stromy mocno narażone są osoby samotne i starsze. Nie należy w żadnym wypadku ujawniać rachmistrzowi jakie mamy dochody ani oszczędności – takie informacje na pewno przez prawdziwych rachmistrzów nie są zbierane. Urzędnik nie zapyta też o nasz numer dowodu osobistego czy nazwę banku, w którym mamy konto.

Jeśli zadzwoni do nas numer 22 828 88 88 lub 22 279 99 99 wtedy możemy mieć pewność, że kontaktuje się z nami osoba uprawniona do prowadzenia spisu. Dopiero w przypadku, gdy nie uda się przeprowadzić spisu internetowo bądź telefonicznego, zostanie wysłany rachmistrz. Taka osoba posiada przy sobie wystawiony przez Wojewódzkie Biuro Spisowe dokument.

Rachmistrz będzie wyposażony w urządzenie mobilne i zada pytania, których treść można wcześniej sprawdzić i przygotować sobie odpowiedzi samodzielnie lub poprosić zaufaną osobę. W razie wątpliwości wobec uczciwości osoby podającej się za spisowego rachmistrza nie bójmy się zawiadomić policji lub straży miejskiej.

źródło: KWP Opole/GP

Gość w kawiarence

Facebook