Historyczna wystawa na ulicach Opola

Na placu przed teatrem im. Jana Kochanowskiego oraz na dziedzińcu Muzeum Jeńców Wojennych przy ulicy Minorytów 3 można oglądać wystawę czasową pod nazwą: „Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej”.
Organizatorem i twórcą wystawy jest Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie. Do Opola przyjechała dzięki staraniom dyrekcji i pracowników Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach. Wystawę można oglądać do 28 września.
Na wystawie prezentowane są sylwetki 18 żołnierzy-legionistów Józefa Piłsudskiego oraz członków tworzonej przez Marszałka Polskiej Organizacji Wojskowej, którzy podczas II Wojny Światowej także zaangażowali się w tworzenie polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
Autorzy wystawy wspominają postacie bliżej znane szerszemu gronu odbiorców, jak gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek” – ostatni komendant główny AK, gen. Kazimierz Sosnkowski, naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych w latach 1943-1944, czy Maria Wittek, pierwsza kobieta awansowana do stopnia generała.
Wśród postaci uwiecznionych na wystawie znalazły się także osoby mniej znane jak gen. Jan Filipowicz, dowódca Krakowskiego Okręgu AK, mjr. Marian Głut, który w międzywojniu pełnił funkcję starosty nowotarskiego, po czym powrócił do służby wojskowej w Armii Krajowej, a następnie uczestniczył w II Konspiracji jako komendant okręgu krakowskiego organizacji „Nie”.
Wystawa została przygotowana przez znakomitych historyków, a jej uatrakcyjnieniem jest bogaty materiał ikonograficzny, co powoduje, że cieszy się zainteresowaniem wśród wszystkich pokoleń opolan.








Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji