czwartek, 19 maja 2022

Hulajnoga nie dla każdego. Wchodzą nowe przepisy

 źródło: pl.freepik.com/senivpetro

Od 20 maja obowiązuje nowelizacja dotycząca korzystania z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i gadżetów wspomagających ruch. Za niedostosowanie się do przepisów grożą mandaty.

W związku z rosnącą popularnością hulajnóg elektrycznych oraz mnożącymi się incydentami z ich udziałem, autorzy ustawy zmuszeni byli usankcjonować ich status prawny. Nowe przepisy są kompromisem między użytkownikami tych pojazdów a pozostałymi uczestnikami dróg.

Od 20 maja kierujący hulajnogą elektryczną może korzystać głównie z drogi dla rowerów lub z pasa ruchu dla rowerów, z prędkością dopuszczalną 20 km/h. W przypadku braku odpowiedniej infrastruktury wyjątkowo dopuszcza się poruszanie po chodniku lub drodze dla pieszych. Do kierowania urządzeniami transportu osobistego, jak definiuje znowelizowana ustawa, będą uprawnieni niepełnoletni posiadający kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci poniżej 10. roku życia będą mogły poruszać się nimi wyłącznie w strefie zamieszkania, pod nadzorem osoby pełnoletniej. Jadący hulajnogą będzie musiał także ustępować pierwszeństwa pieszym oraz sygnalizować swój zamiar skrętu przez wyciągnięcie ręki.

Na każdego kierującego hulajnogą elektryczną policja będzie mogła nałożyć mandat. Najwyższy z nich dotyczy poruszania się nią pod wpływem alkoholu lub środków odurzających i wyniesie od 300 do 500 zł.

autor: TM

Facebook