Plac Sebastiana 7
środa, 10 sierpnia 2022

Ile odłożyłeś w ZUS na emeryturę? Sprawdź to sam

 fot. pixabay.com

Jaka może być twoja przyszła emerytura i ile dotychczas odłożyłeś na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? Możesz już sprawdzić to przez Internet. ZUS zakończył właśnie akcję udostępniania informacji o stanie kont ubezpieczonych i prognozowanych emeryturach.

Zakład przygotował najnowsze podsumowanie składek dla niemal 23,2 mln osób z całej Polski. Dane są wyliczone na 31 grudnia 2021 r., a indywidualną informację można sprawdzić wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Od 2020 r. Zakład nie wysyła tych informacji w formie papierowych listów, więc jeśli ktoś nie posiada konta na PUE, może je założyć sam korzystając ze strony internetowej ZUS-u lub poprosić o pomoc w każdej placówce ZUS.

Udostępniona na Platformie Usług Elektronicznych informacja pokazuje łączny stan konta emerytalnego na koniec 2021 roku po ostatniej rocznej waloryzacji składek. Ponadto wskazuje, jaką kwotę jako ubezpieczeni zgromadziliśmy na dziedziczonym subkoncie w ZUS oraz jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego. Do dyspozycji jest też wykaz składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące
Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Składki i prognoza emerytury

Osoby, które w ubiegłym roku skończyły 35 lat, dostają dodatkowo prognozę emerytury w kilku wariantach (tzw. hipotetyczną emeryturę). Ubezpieczony dowie się, jakiej kwoty mógłby spodziewać się, odprowadzając składki średnio takie, jak w poprzednich latach, pracując do obecnego progu wieku emerytalnego (60 lat kobiety, 65 mężczyźni). Inny wariant prognozy pokazuje, co by było, gdyby ubezpieczony teraz przestał pracować, a emeryturę miał wyliczoną wyłącznie z dotychczasowych składek. O czym jednak warto pamiętać? To tylko prognoza, która będzie się zmieniać wraz z kolejnymi okolicznościami w życiu zawodowym przyszłego emeryta (wyższa pensja, wyższe składki, waloryzacje, ewentualne przerwy w ubezpieczeniu, średnia prognozowana dalsza długość życia w wieku uprawniającym do emerytury).

fot. pixabay.com

Konto na PUE ZUS

Jak zastrzega ZUS informacje o stanie konta ubezpieczonego są generowane i udostępniane tylko elektronicznie, przez portal PUE ZUS. Dostęp do swojego profilu można uzyskać, rejestrując się na platformie z użyciem podpisu elektronicznego (np. profilu zaufanego), internetowej bankowości, podczas e-wizyty w ZUS lub w lokalnej placówce ubezpieczyciela.

Informację o stanie konta i prognozę swojej emerytury można znaleźć na PUE w panelu „ubezpieczony”. W menu po lewej stronie należy wybrać „Informacje o stanie konta”, a potem „Informacja za 2021 r.”.

Profil na PUE przyda się także do korzystania z bonu turystycznego, składania wniosku o świadczenia rodzinne i załatwiania wielu innych spraw w ZUS.

źródło: ZUS Opole

Facebook