środa, 21 kwietnia 2021

Jajeczny ajerlikier z Opolszczyzny produktem tradycyjnym!

 źródło: UMWO

Wniosek o wpisanie na listę Produktów Tradycyjnych tego trunku złożyło małżeństwo z Popielowa. To 70 produkt tradycyjny z naszego regionu.

To się nazywa prezent w sam raz na święta! Lista Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, powiększyła się o kolejny produkt z naszego województwa – słodki, jajeczny ajerlikier. Głównymi składnikami tego trunku są spirytus, żółtka z wiejskich jaj, mleko i cukier.

Wniosek o wpisanie ajerlikieru na listę złożyli Piotr i Anna Szafrańscy z Pasieki na Kabachach z Popielowa. Małżeństwo udowodniło, że we wsi Popielów wyroby alkoholowe były znane już w średniowieczu. Dowodem na to są zapisy w dokumencie lokacyjnym wsi. Okoliczna ludność piła trunek w dużych ilościach w czasie karnawału, a śląska gospodyni zawsze miała w spiżarce schowaną buteleczkę na wszelki wypadek. Bez podania ajerlikieru nie mogły się obejść żadne śląskie uroczystości.

Likier ma żółtą barwę o odcieniu zależnym od koloru żółtek użytych do produkcji. Ponadto w śląskich domach gospodynie przygotowywały wersję  waniliową i czekoladową (w gwarze: ajerlikier wanilowy lub siokoladowy/szekuladowy). Wersję czekoladową sporządza się dodając kakao do ucieranych jajek z cukrem lub roztopioną czekoladę.

W ostatnim czasie na Listę Produktów Tradycyjnych wpisane zostały m.in: pranzunki, żur żyniaty, zupa rakowa, babka zista, krośnicka szpajza, masło czyszeckie czy polewka z maślanki.

źródło: UMWO/IT

Gość w kawiarence

Facebook