czwartek, 19 maja 2022

Jak będzie wyglądał skład OK Bedmet Kolejarza Opole w nowym sezonie?

 źródło: FB/tskolejarzopole

Po nieudanym sezonie 2021 roku, działacze klubu żużlowego z Opola nie rezygnują z walki o upragniony awans na zaplecze PGE Ekstraligi. Świadczy o tym okres transferowy, w którym udało się zatrzymać podstawowych zawodników oraz wypełnić lukę po tych, którzy zdecydowali się opuścić drużynę.

O klubie dużo mówiło się w trakcie okresu transferowego, ale nie pod względem przeprowadzania spektakularnych ruchów kadrowych, lecz bardziej ze względu na osobę Madsa Hansena. Utalentowany Duńczyk miał bowiem za sobą bardzo udany sezon, będąc szóstym najskuteczniejszym zawodnikiem ligi. Dołożył do tego srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, ustępując jedynie o cztery punkty zwycięscy – Jakubowi Miśkowiakowi. Pewnie pokonał też trzeciego w stawce Wiktora Lamparta. Stało się zatem oczywiste, że przez brak awansu po obiecującego zawodnika ustawi się kolejka chętnych. Wśród potencjalnych pracodawców wymieniano: Stelmet Falubaz Zielona Góra, Aforti Start Gniezno oraz Moje Bermudy Stal Gorzów. Ostatecznie Hansen wybrał dość nieoczywisty kierunek i związał się kontraktem z… Trans MF Landshut Devils, czyli klubem, który zwyciężył z Kolejarzem w bezpośrednim starciu o awans.

Kolejną stratą było odejście managera Piotra Mikołajczaka, który zdecydował się wesprzeć pion organizacyjny tegorocznego Drużynowego Mistrza Polski – Betard Sparty Wrocław. O rozmowach z wrocławskim klubem informowano już przed meczami finałowymi, stąd odejście sternika zespół nie było dla kibiców niespodzianką. Mikołajczak z pewnością zasłużył na słowa pochwały za zaangażowanie i wysiłek włożony w organizację klubu oraz postawę drużyny w rundzie zasadniczej. Pod jego wodzą wszystko funkcjonowało bardzo dobrze aż do najważniejszego dwumeczu, w którym musiał przełknąć gorycz porażki. Tym samym Kolejarz będąc w końcówce sezonu niemalże murowanym kandydatem do awansu, po raz kolejny będzie musiał rywalizować w najniższej klasie rozgrywkowej.

Z klubu odszedł także Kamil Brzozowski, który zakończył karierę zawodniczą. Postanowił on objąć opieką trenerską zespół U24, beniaminka PGE Ekstraligi, Arged Malesy Ostrów.

Jak co roku piętą achillesową klubu są juniorzy. W minionym sezonie posiłkowano się wypożyczeniami młodzieżowców Eltrox Włókniarza Częstochowa. Niemal pełnoprawnym członkiem zespołu stał się dzięki temu Bartłomiej Kowalski, który zapewniał niemałe zdobycze punktowe. W decydujących meczach sezonu wsparcie zapewniał także Mateusz Świdnicki. Działacze po raz kolejny starają się uzupełnić braki w szkoleniu własnych adeptów. Wprawdzie klub ma w swoich szeregach wychowanka – Oskara Stępnia, to od debiutującego w przyszłorocznych rozgrywkach młokosa nie należy wymagać jakichkolwiek punktów. Dużą zagadką będzie też nowo pozyskany 17-letni Szwed – Theo Johansson. Młody żużlowiec dopiero zaczyna swoją przygodę z Polską i trudno wyrokować czy będzie w stanie odnaleźć się w naszym kraju. W przyszłym roku przepisy na drugoligowych torach dopuszczają starty jednego młodzieżowca/obcokrajowca, co w  pewien sposób ułatwiło zestawienie tej formacji wielu klubom. Idąc przetartym już szlakiem, zarządzający Kolejarzem również w nadchodzących rozgrywkach będą posiłkowali się instytucją „gościa”. W 2022 roku będą to juniorzy Arged Malesy Ostrów Jakub Poczta i Jakub Krawczyk.

Po początkowych stratach w zespole klub powoli, bez rozgłosu skutecznie wypełnił ubytki. Wspomnianą dwójkę Hansen-Brzozowski zastąpią: Pontus Aspgren z ROW-u Rybnik oraz Adrian Cyfer ze Stali Rzeszów. Pozyskanie Szweda było szeroko komentowane, bo ma on z pewnością potencjał na bycie liderem nie tylko drużyny ale i całych rozgrywek. Na plus można zaliczyć również transfer Cyfera. Wprawdzie miniony sezon nie był zbyt udany dla wychowanka Stali Gorzów, to nie powinien zaprezentować się gorzej od Brzozowskiego. Z pewnością drzemie w nim większy potencjał w porównaniu z poprzednikiem.

Wciąż otwarta zostaje obsada trenera zespołu, choć wśród kibiców krążą wieścią jakoby stery nad drużyną miał przejąć jeden z ulubieńców publiczności Marcin Sekula. W barwach Kolejarza Sekula startował przez dziesięć sezonów (2002-2009 oraz 2012-2013). 37-latek prowadził w tym roku ekipę Wolfe Wittstock.

 

Seniorzy:

Pontus Aspgren Szwecja 1991

Adrian CyferPolska1995

Andriej Kudriaszow Rosja 1991

Oskar Polis Polska 1996

Jacob Thorssell Szwecja 1993

 

Juniorzy:

Theo Johansson Szwecja 2004

Oskar Stępień Polska 2005

Jakub Krawczyk (gość)Polska2004

Jakub Poczta (gość)Polska2004

Facebook