czwartek, 19 maja 2022

Jak uchronić się przed ofertami-pułapkami w sieci?

 źródło: UOKiK

Drugi laptop gratis, dwutygodniowe wakacje życia na Malediwach za 500 zł czy praca za 6 tysięcy dolarów dziennie. Piękne i prawdziwe? Niestety nie. Jak rozróżnić, co jest prawdą, a co próbą oszustwa?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przychodzi z odpowiedzią na to pytania. Udostępnił specjalne interaktywne narzędzie edukacyjne – symulator, który ma nauczyć jak rozpoznać zagrożenia czyhające w sieci. Kreuje on środowisko, w którym polują oszuści, zalewając konsumenta niesamowitymi ofertami kupna luksusowych dóbr w niskich cenach czy fałszywych zbiórek na cele charytatywne.

Wspierając portal konsument.edu.pl, chcieliśmy przygotować narzędzie kreowania bezpiecznych zachowań i nawyków konsumenckich w sieci. Dzięki symulatorowi każdy może się przekonać jakie triki stosują oszuści czy nieuczciwi sprzedawcy, przejść całą procedurę zakupu i poznać konsekwencje swoich działań. Każda sytuacja kończy się podsumowaniem: radami, co i jak należy sprawdzić przed skorzystaniem z oferty oraz informacją, gdzie udać się po pomoc. Zachęcam do nauki przez zabawę na konsument.edu.pl, a także do wykorzystywania tego narzędzia do edukacji konsumenckiej np. w szkołach.
Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK

Symulator jest na tyle rozbudowany, że odbiorca czuje się jak podczas prawdziwego surfowania po Internecie. Może przeglądać oferty, oglądać filmy promocyjne i szukać zatrudnienia. Do niektórych propozycji został stworzony specjalny bot, który ma prowadzić z nami rozmowę. Jego celem jest próba zdobycia danych osobowych, dostępu do konta, czy kradzieży pieniędzy za pomocą Blika. Wszystkie działania mają charakter symulacji i nie niosą dla konsumenta żadnych konsekwencji. Akcja została zorganizowana w ramach obchodów Światowego Dnia Konsumenta.

Portal dostępny jest tutaj.

źródło: UOKiK/JZ

Facebook