Jakie są różnice między psychologiem, psychiatrą i psychoterapeutą?
Do podstawowych informacji z zakresu pomocy psychologicznej zalicza się różnica między psychologiem, psychiatrą a psychoterapeutą, której nie każdy jest świadomy.
Psychoterapeuta
Psychoterapeutą w Polsce może być każdy absolwent studiów magisterskich. Ze względu na brak restrykcji prawnych, w wyborze terapeuty powinniśmy zwrócić uwagę na ukończone przez niego studia (najlepiej medyczne lub humanistyczne), nr certyfikatu, lub czy jest chociaż na II roku certyfikowanego kursu psychoterapii, co uprawnia go do prowadzenia praktyki. Podstawowa różnica między psychologiem a psychoterapeutą jest taka, że tylko psychoterapeuta może prowadzić terapię.
Psycholog
Do psychologa możemy się zgłosić w potrzebie doraźnego psychologicznego wsparcia, konsultacji lub interwencji kryzysowej. Do prowadzenia tej ostatniej wymagane jest dodatkowe szkolenie. Do psychoterapeuty możemy zgłosić się w razie cierpienia z powodu zaburzeń psychicznych (np. depresji) i innych dezadaptacyjnych problemów, które regularnie negatywnie wpływają na samopoczucie (np. wchodzenie w niekorzystne relacje). Celem terapii jest usunięcie napięcia poprzez zrozumienie własnego funkcjonowania (samorozwój), nabranie poczucia sprawczości i realnego wpływu na swoje życie.
Psychiatra
Z ww. trójki, jedynie psychiatra jest lekarzem, co oznacza, że jako jedyny może wdrażać farmakoterapię, wypisując leki na receptę, wystawiać zwolnienia oraz skierowania do placówek leczenia psychiatrycznego. Oczywiście specjalista może łączyć zawody i być zarówno psychiatrą jak i psychoterapeutą, psychologiem psychiatrą a nawet psychologiem, psychiatrą i psychoterapeutą! Najczęściej jednak psychoterapeutami zostają psychologowie.
Jeśli doświadczasz problemów psychicznych, niezależnie czy udasz się na początek do psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry, masz prawo do rzetelnej pomocy. Specjalista powinien wspomóc Cię w doborze odpowiedniego indywidualnego wsparcia. W przypadku ciężkiej depresji i poważnych chorób psychicznych (np. psychozy) farmakoterapia jest główną metodą leczenia. Natomiast w przypadku innych zaburzeń psychicznych (np. odżywiania, lękowych, depresji o mniejszym nasileniu objawów) dominującą metodą pomagania jest psychoterapia.
Notka o autorach:
#normalnasprawa to projekt skupiający się na psychoedukacji młodzieży, który ma na celu zwalczanie dezinformacji na temat zdrowia psychicznego.
Więcej informacji nt zdrowia psychicznego w ramach projektu #normalnasprawa znajdziesz na portalach społecznościowych: Instagram, Facebook
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji