Plac Sebastiana 7
wtorek, 4 października 2022

Jakie wnioski niosą ze sobą spotkania przeprowadzone w ramach spotkań synodalnych? [SYNTEZA]

 fot. Radio Doxa/ Sebastian Pec

Wierni byli szczerzy, choć wielu na początku do synodu podchodziło sceptycznie. W Środę (29.06) przedstawiono syntezę wszystkich spotkań synodalnych w diecezji. W czwartek (30.06) trafiła ona do Krajowego Sekretariatu Synodu, ale będzie też mocniej analizowana lokalnie.

Uczestnicy mówią wprost, że zaskoczyła ich wzajemna szczerość i pojawiająca się w miarę kolejnych spotkań coraz większa otwartość. Wśród podejmowanych także poza oficjalnymi pytaniami tematów najczęściej przewijał się problem podziału świeccy – duchowni

My żyjemy chyba jeszcze w takim środowisku gdzie jesteśmy „my” i „wy” i to musimy przeskoczyć.
o. Błażej Kurowski OFM, franciszkanin
Wzajemna otwartość duchownych i świeckich na siebie to temat ważny i bardzo często przez nas podejmowany podczas spotkań synodalnych.
Krzysztof Wilczek, parafia św. Mikołaja w Szczedrzyku
Przyciągnięcie do kościoła młodych oraz dwustronne relacje między świeckimi a duchowieństwem: to najważniejsze problemy jakie przewijały się w naszych rozmowach w czasie synodu.
Marta Kluska, parafia Wniebowzięcia NMP w Gościęcinie
Powinno to wyglądać tak, że ksiądz wychodzi do ludzi, ale też oni nie boją się rozmowy z nim, także o tym, co im nie pasuje.
Edyta Buchta, parafia Wniebowzięcia NMP w Gościęcinie
W notatkach ze spotkań synodalnych jest wiele odniesień bardzo lokalnych i trzeba je opracować i przedstawić księżom podczas najbliższych konferencji rejonowych.
ks. Waldemar Musioł, moderator synodu

Biskup opolski powiedział, że podział na „my” i „wy” w kościele jest nie do przyjęcia, podkreślił przy tym, że zmiany powinny nastąpić, ale to musi być proces i dotyczyć obu stron.

Podział na „my” i „oni” czy „my” i „wy” jeśli mówimy o kościele jako jednej wspólnocie dzieci bożych jest nie do przyjęcia.
bp Andrzej Czaja, biskup opolski

Środową (29.06) prezentację syntezy synodu poprzedziła Eucharystia w kościele seminaryjno-akademickim. Prowadzący poszczególne spotkania otrzymali od ordynariusza pamiątkowe świece i usłyszeli słowa „dziękuję i proszę o pomoc”.

bp_Andrzej_Czaja
fot. Radio Doxa/Sebastian Pec

Synteza synodu jest już dostępna na stronie diecezji opolskiej, do którego publikujemy link tutaj.

Źródło: Radio Doxa/Sebastian Pec

Facebook