niedziela, 16 stycznia 2022

Jednak poszusujemy. Stoki narciarskie będą otwarte

 źródło: Mati Mango/Pexels

Armatki śnieżne poszły w ruch! Stoki szykują się na przyjęcie narciarzy i snowboardzistów. Choć trwa pandemia, zimowa branża turystyczna dostała od rządzących zielone światło.

Główny Inspektorat Sanitarny zaakceptował protokół wypracowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii z branżą narciarską. Stoki będą otwarte, ale na określonych zasadach.

Na co muszą przygotować się turyści?

Oprócz zalecanej dezynfekcji i utrzymywania dystansu społecznego, na wyciągach trzeba będzie założyć maseczki. Kolejka chętnych do jazdy ma być wyraźnie podzielona. W utrzymaniu odstępów mają pomóc: specjalne taśmy, „tunele” dojścia czy wyznaczone punkty oczekiwania. Na jednym krześle lub w jednej gondoli będą mogły jechać osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg, lub wspólnie podróżujące do stacji turystyczno-narciarskiej. Nieznajomi będą musieli utrzymywać dystans. W przypadku, gdy pracownik zauważy u turysty niepokojące objawy, klient nie będzie wpuszczony na teren obiektu.

Ministerstwo i GIS rekomendują wykupowanie wejściówek poprzez platformy online lub w biletomatach. Ponadto, sprzedawcy mają umożliwić płatności bezgotówkowe we wszystkich punktach usługowych, kasach biletowych, sklepach oraz wypożyczalniach na terenie stacji turystyczno-narciarskiej.

Najtrudniejszą kwestią, w trakcie planowania wyjazdu na narty, jest brak możliwości skorzystania z infrastruktury hotelowej czy zjedzenia ciepłego posiłku na miejscu. Gastronomia nadal wydaje tylko „na wynos”, a miejsca noclegowe wynajmiemy wyłącznie w celach służbowych.

Przy tak „wyśrubowanych” regułach sanitarnych, fani zimowego szaleństwa bedą najczęściej wybierać stoki najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Choć na Opolszczyźnie nie mamy żadnych baz narciarskich, kompleksy nieopodal, na Dolnym Śląsku, już naśnieżają tereny.

Wśród wytycznych dotyczących pracowników stoków jest np. podział kompleksów na strefy tak, aby mieli jak najmniejszy kontakt ze sobą. Inspektorzy zalecają też unikanie dojazdów do pracy środkami komunikacji publicznej czy ograniczenie korzystania z przestrzeni wspólnej np. w trakcie przerw. Pracownicy wypożyczalni muszą każdorazowo, dokładnie dezynfekować sprzęt sportowy, oddawany przez wypożyczających.

źródo: MRPiT/IT

Facebook