Plac Sebastiana 7
czwartek, 11 sierpnia 2022

Jest decyzja PiS. Starosta nyski zawieszony

 Źródło: Starostwo Powiatowe w Nysie

Andrzej Kruczkiewicz zostaje zawieszony w prawach członka PiS – poinformowała Violetta Porowska, szefowa opolskich struktur partii. To pokłosie przyjęcia przez niego szczepionki na COVID-19 poza wyznaczoną kolejnością.

Przypomnijmy. Z założeń Narodowego Programu Szczepień wynika, że pierwszą grupę, skierowaną na zastrzyki, tworzą pracownicy ochrony zdrowia, Domów Pomocy Społecznej, Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych. Szybko okazało się jednak, że wśród zaszczepionych są już celebryci i politycy, a afera ma wymiar ogólnopolski. Kontrola odbyła się dotychczas na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie szczepionkę przeciw COVID-19 przyjęła m. in. Krystyna Janda i Maria Seweryn.

Opolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia także zapowiedział kontrolę w szpitalach na Opolszczyźnie. Wszystko po tym, gdy na jak wyszedł fakt, iż wśród zaszczepionych osób są wspomniany starosta nyski oraz starosta krapkowicki, Maciej Sonik. Ten ostatni tłumaczy jednak, że od marca pracuje jako wolontariusz w krapkowickim szpitalu i w związku z tym należy do grupy „0”.

Od marca 2020 mam podpisaną umowę wolontariatu w Szpitalu w Krapkowicach. Wielu z Was widziało mnie tam, spotkało lub czytało o tym. Wolontariusze są wpisani w etapie „0” w Narodowym Programie Szczepień. Nie zostałem więc zaszczepiony poza kolejnością, nie byłem tez pierwszy (raczej na końcu 150 osób), nikomu nie zabraknie z tego powodu szczepionki (byłem na liście MZ od 18 grudnia) i wszyscy, którzy zgłosili się do szczepień w pierwszej turze (a nie np. dopiero po moim szczepieniu) będą zaszczepieni w tym tygodniu. Nikt niewyszczególniony w etapie „0” nie został zaszczepiony w KCZ.
Maciej Sonik, starosta krapkowicki

Inaczej wygląda sytuacja Andrzeja Kruczkiewicza, który nie należał do grupy „0”. Sam zainteresowany wyjaśnił w oświadczeniu, że przyjął szczepionkę na zaproszenie dyrektora ZOZ w Nysie.

Fakt mojego zaszczepienia tego dnia rano, wyniknął z wyraźnego zaproszenia od Dyrektora ZOZ w Nysie Pana Norberta Krajczego i nie było to z mojej strony w żaden sposób planowane, ani nie czyniłem w tym kierunku żadnych przygotowań. Pan Dyrektor Norbert Krajczy zaprosił mnie, abym mu towarzyszył przy szczepieniu i zapewnił mnie, że jest to zgodne ze wszystkimi procedurami, nad którymi On czuwa.
Andrzej Kruczkiewicz, starosta nyski

Jak potoczą się losy nyskiego samorządowca, nie wiadomo. Pewnym jest natomiast fakt, że zapadła decyzja o zawieszeniu go w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości.

komunikat opolskiego PiS-u
Źródło: Facebook/Violetta Porowska

W Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19 obywateli podzielono na IV grupy. Po pracownikach ochrony zdrowia, którzy są najbardziej narażeni na zachorowanie, dawkę mają przyjąć seniorzy po 60. roku życia, nauczyciele oraz służby mundurowe. Dopiero III etap przeznaczony będzie dla osób poniżej 60. r. życia i będzie w nim zaszczepiona pozostała część populacji.

autor: SI

Facebook