Plac Sebastiana 7
środa, 10 sierpnia 2022

Używasz kamerki samochodowej w swoim aucie? Koniecznie sprawdź, w których krajach nie wolno jej używać i na co jeszcze trzeba uważać

 fot. PK

Sklepy ze sprzętem audio-video przezywają bum w zakresie sprzedaży kamerek samochodowych. Powodów, dla których kierowcy kupują te urządzenia, jest mnóstwo – jednakże pada prawie zawsze ten sam argument – dla bezpieczeństwa. Nasuwa się zatem pytanie: o jakie bezpieczeństwo chodzi lub czyje? Prawie wszyscy, którzy montują tego typu urządzenie, mówią jednym głosem. Dla ewentualnego zarejestrowania niebezpiecznego momentu na drodze lub zdarzenia (stłuczka, wypadek), dzięki czemu kierowca może dochodzić swoich praw, lub dowieść swojej niewinności.

Kamerki stały się powszechne za sprawą miniaturyzacji w dziedzinie audio, video i komputeryzacji. Cena też robi swoje, chociaż warto pamiętać, że od ceny zależy zarówno jakość wykonania, jak i jakość rejestrowanego obrazu. Nie wspominając także o dodatkowych funkcjach czy możliwościach, wychodzących poza podstawowy zakres kamery. Do powszechności kamerek, przyczyniła się także „wszędobylskość”, bo o dziwo, o ile zasadnym jest nabycie kamerki w sklepie branżowym, to już zaskoczeniem jest jej zakup w dyskoncie spożywczym. No i ostatni argument, pomijany przez rzesze użytkowników, ale podnoszony przez specjalistów, czyli legalność posiadania i użytkowania.

Otóż to, samo posiadanie kamerki i rejestrowanie przebiegu trasy, jest dozwolone – czyli legalne. Jednak nie tak do końca. Musimy pamiętać, że używając kamerki, dotykamy obszaru prawnego, związanego z danymi osobowymi. Są to dane, które pozwalają na precyzyjne zidentyfikowanie konkretnego człowieka. Nie popadajmy jednak w panikę, bo te przepisy obowiązują nas dopiero w momencie opublikowania nagrania. Aby uniknąć odpowiedzialności karnej, należy zamazać twarz i numer rejestracyjny pojazdu.

Poza tymi dwoma aspektami, warto też zastanowić się nad samym wykorzystaniem nagrania jako dowodu w sprawie, bo „skupiając się” na nagrywaniu, jak inni łamią przepisy (np. przekroczenie dozwolonej prędkości, łamanie nakazu, zakazu, itp.), możemy nieświadomie też dopuścić się ww. przewinień, a to może skutkować również nałożeniem na nas mandatu karnego wraz z punktami.

Warto także zastanowić się nad miejscem montażu. Jeśli podczas kontroli, policjant stwierdzi, że kamerka znacznie ogranicza pole widzenia kierowcy, może ukarać nas mandatem karnym. Stąd też, podczas zakupu istotne znaczenie ma sposób montażu kamerki oraz jej gabaryty.

fot. pixabay.com

Jeśli wybieramy się samochodem za granicę, warto zapoznać się czy w docelowym kraju, prawo dopuszcza posiadanie kamerki samochodowej. Mimo że należymy do Unii Europejskiej, przepisy w tym obszarze nie są jednolite. Każdy kraj tę kwestię reguluje wg swoich norm.

  1. Niemcy – kamerka jest dozwolona, nagrywanie też. Publikacja w sieci tylko pod warunkiem anonimizacji nr rejestracyjnego oraz zamazania twarzy uczestników. Niedozwolone jest nagrywanie podczas postojów i na parkingach.
  2. Czechy, Grecja– Sytuacja jak w Polsce – kamerki są dozwolone, nagrywanie też.
  3. Bułgaria, Chorwacja – kamerki są dozwolone, nagrywanie też.
  4. Słowacja – kategoryczny zakaz montażu jakichkolwiek urządzeń na przedniej szybie.
  5. Austria – Całkowity zakaz posiadania i używania videorejestratora
  6. Luksemburg – posiadać można jednak nie można filmować
  7. Francja i Portugalia – można posiadać i filmować, ale nie można upowszechniać i nie będzie takie nagranie stanowiło dowodu w sprawie. Warto pamiętać że m owa tutaj o videorejstratorach bez podglądu.
  8. Norwegia i Szwajcaria  – posiadanie i filmowanie dozwolone, jedynie tamtejsza policja szczegółowo zwraca uwagę aby urządzenie nie przesłaniało kierowcy widoczności
  9. Wielka Brytania, Belgia – kamery samochodowe są legalne, nagrywanie też, materiał z nagrania może stanowić dowód w sądzie.

Bez jakichkolwiek ograniczeń możemy korzystać z wideorejestratorów samochodowych w takich krajach jak: Hiszpania, Szwecja, Dania, Włochy, Holandia, Serbia.

 

autor:PK

Facebook