Baner reklamowy dla PPP
czwartek, 21 października 2021

Kamil Bortniczuk będzie nowym ministrem sportu

 źródło: FB/Kamil Bortniczuk

Opolski poseł, członek Partii Republikańskiej Adama Bielana, pokieruje resortem sportu. Dział ten w ubiegłym roku włączono w struktury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod przewodnictwem Piotra Glińskiego, ale znowu będzie osobnym ministerstwem.

Krążące od dłuższego czasu pogłoski oficjalnie potwierdził Polskiej Agencji Prasowej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Ministrem sportu zostanie poseł Bortniczuk. Do nominacji dojdzie najszybciej jak to możliwe, uwzględniając proces legislacyjny potrzebny na wydzielenie resortu. Sądzę, że w przyszłym tygodniu sprawa się zamknie.
Jarosław Kaczyński, prezes PiS dla PAP

Wiceministrem sportu ma z kolei zostać poseł niezrzeszony Łukasz Mejza. Jak zaznaczył prezes Kaczyński, mimo sprawnej pracy ministra Glińskiego, pojawiła się pilna potrzeba wydzielenia resortu sportu. Ma to zapewne związek z zawiązaniem współpracy w ramach Zjednoczonej Prawicy z Partią Republikańską.

Kamil Bortniczuk
źródło: FB/Poseł Kamil Bortniczuk

Kamil Bortniczuk ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim oraz prawo na Uniwersytecie Gdańskim. W swoim CV ma również studia podyplomowe z pozyskiwania funduszy europejskich. Swoją karierę polityczną rozpoczął w 2002 roku, gdy przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W 2006 z list tej partii został wybrany radnym w rodzinnych Głuchołazach. Niedługo później Kamil Bortniczuk opuścił szeregi partii w wyniku konfliktu wewnętrznego w Prawie i Sprawiedliwości. W 2010 roku, stając na czele swojego komitetu, uzyskał reelekcję. Niedługo potem związał się z partią Polska jest Najważniejsza.

W 2011 roku Bortniczuk wystartował w wyborach do Sejmu, ale nie uzyskał mandatu. W 2013 roku wraz z innymi działaczami PjNu współtworzył partię Polska Razem, która w 2017 roku została przekształcona w Porozumienie. W 2015 wystartował po raz drugi w wyborach do Sejmu. Zajął 3 niemandatowe miejsce, jednak na skutek różnych zmian objął urząd poselski, zastępując na stanowisku Bartłomieja Stawiarskiego, który został burmistrzem Namysłowa. Po objęciu mandatu poselskiego został rzecznikiem prasowym Porozumienia. W 2019 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. Startując z 4 miejsca uzyskał prawie 17 tysięcy głosów.

20 grudnia 2019 roku premier Mateusz Morawiecki powołał Bortniczuka na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Praca w ministerstwie opolskiego posła nie trwała jednak długo. Zaledwie pół roku później, w kwietniu 2020 roku, złożył dymisje na ręce premiera w geście solidarności z Jarosławem Gowinem, który zrezygnował z pełnionych przez siebie funkcji w ramach protestu przeciwko tzw. „wyborom kopertowym”.

W lutym 2021 w Porozumieniu wybuchł konflikt. Adam Bielan stwierdził, że kadencja Jarosława Gowina jako prezesa wygasła i teraz to on jako szef Konwencji Krajowej przejmuje obwiązki szefa partii. Nie udało doprowadzić się do ugody, więc Adam Bielan wraz z Kamilem Bortniczukiem i kilkoma innymi posłami zostali wyrzuceni z Porozumienia. W czerwcu 2021 roku Kamil został jednym z liderów nowo-powstałej Partii Republikańskiej Adama Bielana. W Sejmie jest posłem klubu PiS.

Reklama

Gość w kawiarence

Facebook