wtorek, 19 stycznia 2021

Kolejna szczepionka przeciw COVID-19 zatwierdzona w UE

 źródło: Pixabay

Tym razem zgodę na dystrybucję swojego produktu otrzymała firma Moderna. W grudniu zielone światło zapalono dla szczepionki Corminaty firm BioNTech i Pfizer.

Sposób działania obydwu szczepionek jest identyczny. Zawierają instrukcję tworzenia białka z wirusa SARS-CoV-2. Organizm ma dzięki nim wytworzyć odpowiednie przeciwciała w przypadku zakażenia wirusem. Produkty obu firm podaje się domięśniowo.

Jaka jest różnica między szczepionkami?

Produkt Moderny można przechowywać w mniej restrykcyjnych warunkach. Wszystko za sprawą większej ilości substancji pomocniczych.

Szczepionka firmy Moderna zawiera tych stabilizatorów nieznacznie więcej, co sprawia, że warunki jej przechowywania są nieco korzystniejsze. Nieotwartą fiolkę tej firmy należy przechowywać maksymalnie 6 miesięcy w temperaturze od -25 do – 15 st. C. W przypadku firmy Pfizer temperatura ta wynosi ok. -70 st.
Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Znacznie zwiększyła się też żywotność szczepionki po otwarciu. W odpowiednich warunkach produkt firmy Moderna można przechowywać 30 dni, w przypadku Pfizera – maksymalnie 5. Różnica dotyczy też liczba dawek, które można wydzielić z fiolki. Dotychczas było to 5-6 zastrzyków. Z jednego pojemnika nowego produktu zaszczepi się nawet 10 osób. Ułatwienie dotyczy też samego podania leku. Nie trzeba go rozcieńczać, jak w przypadku szczepionki firmy Pfizer.

Jak informują producenci, skuteczność obu produktów wynosi około 95%. Podobne są też możliwe skutki uboczne ich użycia. Po zaszczepieniu możemy się spodziewać bólu głowy, mięśni, nudności, uczucia zmęczenia i gorączki.

Produkt firmy Moderna trafi do Polski w przyszłym tygodniu. Na początek będzie to 29 tys. dawek, a docelowo w pierwszym kwartale ma ich być około 800 tys. Szczepionką firmy Pfizer zaszczepiono dotychczas w naszym kraju ponad 160 tys. osób. Akcja podania produktu pracownikom ochrony zdrowia rozpoczęła się 27 grudnia.

Źródło: PAP/SI

Gość w kawiarence

Facebook