poniedziałek, 8 marca 2021

Kolejne badanie nauczycieli i zapisy na szczepienia

 źródło: Pixabay

Pedagodzy po raz drugi przejdą serię badań przesiewowych na obecność koronawirusa. Do Polski dotarła także partia 120 tys. szczepionek firmy AstraZeneca, dlatego chętni nauczyciele przyjmą zastrzyki z preparatem. 

Rusza kolejna akcja testowania nauczycieli na obecność SARS-CoV-2. Badaniem będą objęci prowadzący zajęcia w klasach I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, którzy byli już testowani w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, mieli wynik negatywny i chcą ponownie poddać się badaniu.

Od 15 lutego testy będą mogli wykonać nauczyciele przedszkoli, w tym pomoce nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach. Osoby, które chorowały na COVID-19 w okresie ostatnich dwóch miesięcy i są ozdrowieńcami oraz pozostały personel szkół i przedszkoli nie będą uczestniczyły w badaniu.

Od tych badań będzie zależał ewentualny powrót kolejnych roczników do nauczania stacjonarnego. Będzie można określić jak powrót uczniów z klas I-III wpłynął na wzrost zachorowań.
Michał Siek, opolski kurator oświaty

W odróżnieniu od poprzedniej serii badań, materiał wymazowy pobierany będzie bezpośrednio w szkołach, w których nauczyciele zgłosili chęć udziału w badaniu.

8 lutego ruszyła też rejestracja na szczepienia dla pedagogów. Pierwsze szczepionki, chętni do 60. roku życia, przyjmą już 12 lutego. Uprawnionych do szczepień jest ok. 430 tys. osób. Rada Medyczna rekomenduje, aby pedagodzy nie obawiali się nowych szczepionek AstraZeneca. Ten produkt co prawda daje 60% ochrony przed zachorowaniem, ale już 100% protekcji przed ciężkimi powikłaniami COVID-19.

Procedura będzie wygladała mniej więcej tak, że od poniedziałku dyrektorzy szkół będą zbierali dane. Następnie te informacje zostaną przekazane do ministerstwa. Później one trafią do szpitali i stamtąd medycy będą informowali o terminie szczepienia. Jedyne co musi zrobić nauczyciel to zgłosić chęć zaszczepienia dyrektorowi szkoły. Pierwotnie wyglądało na to, że nauczyciele będą szczepieni w późniejszym terminie, na szczęście okazało się, że został on przyspieszony. Te osoby, które nie zdecydują się w tym momencie na szczepienie, muszą sobie zdawać z tego sprawę, że będą czekały dłużej na swoją kolej. Teraz będzie podawany produkt firmy Astra Zeneca. To szczepionka dla osób do 60. roku życia.
Michał Siek, opolski kurator oświaty

W pierwszej grupie szczepionkę będą mogli przyjąć:

  • opiekunowie w żłobkach, klubach dziecięcych, dzienni opiekunowie, a także pracownicy placówek pieczy zastępczej,
  • nauczyciele wychowania przedszkolnego,
  • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela,
  • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy,
  • nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z
  • zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej),
  • nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
  • nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
  • pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych,
  • kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.
grafika_szczepienia_nauczycieli
źródło: KPRM

Szczepienia będą prowadzone w szpitalach węzłowych. Na Opolszczyźnie jest ich 19, a w całym kraju blisko 600.

źródło: MEN/ IT

Gość w kawiarence

Facebook