środa, 21 kwietnia 2021

Koniec godzin dla seniorów. Większość restrykcji wydłużona

 źródło: Pixabay

Zniesione godziny dla seniorów w sklepach, otwarte galerie handlowe i muzea. Tylko tyle zmieni się od 1 lutego. Pozostałe restrykcje sanitarne utrzymane do 14 lutego.

Choć minister zdrowia poinformował, że odnotowano 10% spadek zakażeń koronawirusem i jest poprawa w stosunku do minionego tygodnia, to restrykcje nadal muszą być utrzymywane.

Ta sytuacja w Polsce wydaje się być w tej chwili ustabilizowana, ale są 2 ryzyka: jedno dot. sytuacji międzynarodowej, a drugie dot. nowych mutacji wirusa. Mamy bardzo złe sygnały płynące z otoczenia międzynarodowego.

Trudno jest przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą na tle zachorowań w innych krajach Europy, więc nieuwzględnienie tego elementu byłoby nieodpowiedzialne.
Adam Niedzielski, minister zdrowia

Decyzją rządu większość dotychczasowych obostrzeń zostaje zatem utrzymana. To np. zamknięcie hoteli dla turystów, stoków narciarskich, restauracji czy siłowni. Na razie nie wiadomo kiedy sytuacja ulegnie poprawie.

Mamy główna wytyczną dot. dziennej liczby zachorowań. Nie przekreślamy żadnych scenariuszy. Pan premier Gowin prowadzi różne rozmowy z przedsiębiorcami. Będziemy wszystkie propozycje analizowali i potem poddawali ocenie. Także ten z podziałem na regiony.
Adam Niedzielski, minister zdrowia

Nauka stacjonarna będzie nadal utrzymana tylko dla klas 1-3 szkół podstawowych. Pozostali uczniowie, a także studenci będą uczyć się zdalnie jeszcze przez co najmniej przez 2 najbliższe tygodnie.

zakupy_seniorow
źródło: KPRM

Od 1 lutego natomiast będą zniesione godziny dla seniorów. Dotychczas, od poniedziałku do piątku, osoby starsze miały wyłączność na zakupy w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach od 10:00 do 12:00. Wpływ na tę decyzję miały szczepienia seniorów, którzy krok po kroku przyjmują swoje dawki leku.

Od nowego miesiąca, w pełnym zakresie, będą też otwarte galerie handlowe. Na przyjęcie zwiedzających mogą się też szykować galerie sztuki i muzea. Jak podkreślił Adam Niedzielski, minister zdrowia, wiedzy na temat zakażeń w tych miejscach dostarczają rządzącym amerykańskie badania. Wynika z nich, że handel jest stosunkowo bezpieczny, podobnie jak przebywanie w galeriach czy muzeach.

autor: IT

Gość w kawiarence

Facebook